Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Gaz z Rosji. "Niemcy są na niego skazane"

0
Podziel się

- Próby wyłuskania krajów takich jak Ukraina z rosyjskiej strefy wpływów i związania ich z Zachodem graniczą z naiwnością - uważa niemiecki ekonomista Hans-Werner Sinn.

Gaz z Rosji. "Niemcy są na niego skazane"
(Romy Bonitz/CC BY-SA 3.0/wikimedia commons)
bEgRSdIR

Szef monachijskiego Ifo, jednego z wiodących niemieckich instytutów ekonomicznych, Hans-Werner Sinn (na zdjęciu) ostrzegł przed negatywnymi skutkami sankcji gospodarczych wobec Rosji dla wdrażanej obecnie reformy niemieckiej energetyki.

_ - Nie możemy sobie pozwolić na politykę sankcji, ponieważ w związku z wdrażaniem reform systemu energetycznego jesteśmy coraz bardziej skazani na dostawy rosyjskiego gazu _ - powiedział Sinn w wywiadzie dla dziennika _ Passauer Neue Presse _.

_ - Próby wyłuskania krajów takich jak Ukraina z rosyjskiej strefy wpływów i związania ich z Zachodem graniczą z naiwnością _ - powiedział niemiecki ekonomista. Jego zdaniem UE prowadziła wobec Ukrainy _ całkowicie nierealistyczną _ politykę, która obecnie _ legła w gruzach _.

bEgRSdIT

UE postanowiła wczoraj zawiesić rozmowy z Rosją o liberalizacji wizowej oraz nowej umowie o partnerstwie i współpracy. Zagroziła Moskwie dalszymi sankcjami w odpowiedzi na rosyjskie działania zbrojne na Krymie.

Blisko trzy lata temu niemiecki rząd podjął decyzję o zamknięciu do 2022 roku wszystkich elektrowni atomowych i przestawieniu energetyki na odnawialne źródła energii. Przebudowa energetyki uważana jest za najważniejszy projekt obecnego rządu kanclerz Angeli Merkel. W okresie przejściowym równowagę bilansu energetycznego mają zapewnić elektrownie na węgiel i gaz. Dostawy z Rosji pokrywają ponad jedną trzecią niemieckiego zapotrzebowania na gaz ziemny i ropę naftową.

Negatywnych skutków sankcji wobec Rosji obawia się też dyrektor Niemieckiej Izby Przemysłu i Handlu Martin Wansleben. _ - Jesteśmy politycznie i gospodarczo skazani na dobre stosunki z Rosją _ - powiedział Wansleben rozgłośni Deutschlandfunk. _ - Konflikt z Rosją nie wyjdzie Europie na dobre _ - ostrzegł przedsiębiorca. Jego zdaniem na sankcjach ucierpi także Rosja, której potrzebne są niemieckie inwestycje. Wansleben uznał zasadność sankcji w obecnej sytuacji politycznej, opowiedział się jednak za jak najszybszą deeskalacją konfliktu.

Z danych Deutschlandfunk wynika, że na rosyjskim rynku działa obecnie 6 tys. niemieckich firm. Ich działalność zapewnia istnienie 300 tys. miejsc pracy w Niemczech. Wartość niemiecko-rosyjskich obrotów handlowych wyniosła w 2013 roku 76 mld euro.

bEgRSdIZ

Czytaj więcej w Money.pl

bEgRSdJu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)