Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Giełdy w Europie źle przyjęły tę wiadomość. Zanurkowały

0
Podziel się:

Szef eurogrupy nieopatrznie wypowiedział się dla Financial Times i Reutera. Co czeka Europę?

Giełdy w Europie źle przyjęły tę wiadomość. Zanurkowały
(STANISLAW KOWALCZUK/East News)
bEUNeYtN

Europejskie giełdy straciły impet po wypowiedzi szefa eurogrupy Jeroena Dijsselbloema, który oświadczył, że pakiet pomocowy przyznany Cyprowi może być nowym modelem rozwiązywania problemów sektora bankowego w strefie euro.

Europejskie giełdy, które rano zareagowały pozytywnie na informacje o zawarciu porozumienia między Nikozją a trojką zagranicznych kredytodawców Cypru (Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Europejski Bank Centralny i UE), straciły część zysków w reakcji na wypowiedź Dijsselbloema dla _ Financial Times _ i Reutera.

Szef eurogupy powiedział, że także inne kraje będą być może musiały zrestrukturyzować swoje sektory bankowe.

bEUNeYtP

Zaniepokojenie komentarzem Dijsselbloema spowodowało też wzrost zainteresowania niemieckimi kontraktami terminowymi typu futures, które w sytuacji niepewności na rynku uznawane są za bezpieczne inwestycje - pisze Reuters.

Dzięki zwartemu porozumieniu Cypr otrzyma pomoc finansową od strefy euro i MFW w wysokości 10 mld euro na uratowanie swojego sektora bankowego przed załamaniem. W zamian Nikozja ma przeprowadzić restrukturyzację sektora bankowego oraz konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację. Plan przewiduje likwidację jednego z największych banków, Laiki, ze stratami udziałowców i właścicieli depozytów powyżej 100 tys. euro.

Największy bank cypryjski - Bank of Cyprus - przejdzie restrukturyzację i wchłonie dobre aktywa banku Laiki, w tym depozyty poniżej 100 tys. euro, gwarantowane przez prawo UE. Również udziałowcy i właściciele nieubezpieczonych depozytów w Bank of Cyprus muszą liczyć się ze stratami, ale ich skala zostanie jeszcze sprecyzowana przez cypryjski rząd i trojkę.

Jeszcze w nocy na zawarcie porozumienia dobrze zareagowały giełdy azjatyckie, a rano euro umacniało się w stosunku do dolara.

bEUNeYtV
Czytaj więcej w Money.pl
Eurogrupa zwołuje spotkanie ws. Cypru. Ujawnili datę Ministrowie finansów państw strefy euro spotkają się w sprawie pomocy dla Cypru. Ratunek jest jeszcze możliwy?
Moody's obniżył rating cypryjskich banków Moody's obniżył noty Bank of Cyprus, Laiki Popular Bank i Hellenic Bank.
Strefa euro podjęła decyzję ws. Cypru Cypryjski parlament odrzucił projekt ustawy o wprowadzeniu jednorazowego podatku od wkładów bankowych.
bEUNeYuq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)