Notowania

protesty w hiszpanii
30.05.2011 07:26

Główny plac Madrytu nadal okupowany

Młodzi ludzie protestują przeciwko bezrobociu i polityce rządzących partii.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Młodzi Hiszpanie, którzy od kilkunastu dni okupują plac Puerta del Sol w Madrycie w proteście przeciwko bezrobociu i klasie politycznej, zdecydowali by bezterminowo pozostać na placu.

Kilka tysięcy osób, w większości ludzi młodych, uczestniczyło w walnym zgromadzeniu demonstrujących, które po trzech godzinach debaty zdecydowaną większością głosów przyjęło propozycję: _ Zostajemy i zdecydujemy później na jak długo _ - pisze AFP.

Demonstranci protestują przeciwko systemowi politycznemu, niesprawiedliwości społecznej i bezrobociu, dochodzącemu wśród młodych do 43 proc. Jednak ruch dotychczas nie wypracował własnej platformy działania i nie ma wyraźnego przywódcy - pisze AFP. Całą niedzielę tysiące ludzi uczestniczyło na Puerta del Sol w debacie na temat przyszłości ruchu.

_ Uważamy, że powinniśmy zostać dopóki nie będziemy dobrze zorganizowani _ - przekonywał jeden z manifestantów tuż przed głosowaniem. Oprócz pozostania na placu uzgodniono również, że należy się _ przeorganizować _ uwzględniając wiele problemów logistycznych oraz niezadowolenie okolicznych mieszkańców.

Demonstracje tzw. _ oburzonych _ rozpoczęły się w Hiszpanii 15 maja. W ubiegłą niedzielę, 22 maja, ich uczestnicy po raz pierwszy zdecydowali przedłużyć o tydzień okupację Puerta del Sol w samym centrum Madrytu, gdzie rozstawiono miasteczko namiotowe. Przez cały tydzień pomimo upałów i zmęczenia dzień i noc na placu zbierały się setki młodych.

Ruch ten uważa sam siebie za obywatelski i apolityczny. Skupia przede wszystkim ludzi młodych, ale również emerytów, bezrobotnych czy niezadowolonych pracujących.

Zwołany przez internetowe portale społecznościowe ruch szybko rozszerzył się przed wyborami lokalnymi, które odbyły się 22 maja. Podobne protesty zorganizowane zostały również na Placu Katalońskim w Barcelonie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/234/t140266.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/walki;na;ulicach;barcelony;40;rannych,48,0,839984.html) Walki na ulicach Barcelony. 40 rannych Demonstranci od 12 dni okupowali Plac Kataloński, na którym rozbili namioty.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t86633.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/glupie;kryteria;z;maastricht;czas;je;zmienic,87,0,838999.html) "Głupie kryteria z Maastricht. Czas je zmienić" Znany profesor z London School of Economics i były doradca Banku Anglii krytykuje politykę krajów strefy euro
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t139881.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kleska;zapatero;zaplacil;za;kryzys,35,0,834339.html) Klęska Zapatero. Zapłacił za kryzys? Do wczoraj socjaliści rządzili 24 miastami, po wyborach będą rządzić czterema
Tagi: protesty w hiszpanii, hiszpania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz