Notowania

Gospodarka strefy euro rozkręca się coraz bardziej

PKB w Eurolandzie wzrósł w I kwartale 2011 roku o 0,8 procent. To znacznie lepiej niż przed rokiem. Szczególnie dobrze rozwijają się lokomotywy unijnej gospodarki - Niemcy i Francja.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lawcain/Dreamstime.com)

Produkt Krajowy Brutto w strefie euro wzrósł w I kwartale 2011 r. o 0,8 proc. kwartał do kwartału, po wzroście w IV kwartale 2010 r. o 0,3 proc. - poinformował urząd statystyczny Eurostat we wstępnych wyliczeniach. Zaskakująco dobre dane ujawnili też Niemcy i Francuzi.

W Eurolandzie to najszybsze tempo wzrostu od II kwartału 2010 r. Analitycy szacowali w I kwartale wzrost PKB kwartał do kwartału na 0,6 proc.

Rok do roku PKB w strefie euro wzrósł w I kwartale 2011 o 2,5 proc., po wzroście w IV kwartale 2010 r. o 2,0 proc. Tu szacowano wzrost PKB na 2,2 proc.

*Niemcy i Francja też mocno w górę *

Wcześniej mocno zaskoczyła europejska lokomotywa, czyli gospodarka Niemiec. PKB Niemiec wzrósł w I kwartale br. o 5,2 proc. rok do roku, bez uwzględniania czynników sezonowych, po wzroście w IV kwartale ub.r. o 3,8 proc., po korekcie - poinformował we wstępnych wyliczeniach Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden. Analitycy spodziewali się wzrostu PKB rok do roku o 4,5 proc.

Francuski PKB wzrósł w pierwszych trzech miesiącach br. o 1 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem - poinformował w piątek francuski Instytut Statystyki Studiów Ekonomicznych (Insee). Wynik ten jest lepszy od oczekiwań analityków.Jak poinformowała agencja Reuters, jest to największy wzrost PKB w ujęciu kwartalnym we Francji w ciągu ostatnich pięciu lat.

Francuscy ekonomiści prognozowali wzrost gospodarczy w I kwartale średnio w wysokości 0,6 proc., a najwięksi optymiści spodziewali się 0,8 proc.

Premier Francois Fillon powiedział jeszcze przed oficjalnym podaniem nowych danych PKB, że potwierdzają one wcześniejsze optymistyczne prognozy francuskiego rządu. Ten ostatni zapowiadał, że wzrost PKB za cały bieżący rok wyniesie 2 proc.

Fillon zaznaczył jednocześnie, że rezultaty gospodarcze nie mogą zadowolić wszystkich Francuzów, jednak - jak się wyraził - _ rząd nie posiada czarodziejskiej różdżki _, aby radykalnie wyjść z kryzysu gospodarczego. W ciągu całego ubiegłego roku PKB nad Sekwaną wzrósł o 1,4 proc. w porównaniu z rokiem 2009.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t110143.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sa;nowe;dane;o;produkcji;w;eurolandzie,14,0,827918.html) Są nowe dane o produkcji w eurolandzie Produkcja przemysłowa w strefie euro w marcu 2011 r. spadła o 0,2 proc. licząc miesiąc do miesiąca.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/222/t75486.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/niemiecka;lokomotywa;nabrala;rozpedu,229,0,828645.html) Niemiecka lokomotywa nabrała rozpędu PKB Niemiec wzrósł w I kwartale o 5,2 procent. To znacznie więcej od prognoz.
Tagi: gospodarka w strefie euro, pkb, wiadomości, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz