Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gospodarka Unii Europejskiej. Coraz lepsze sygnały

0
Podziel się:

Nastroje poprawiły się w pięciu największych gospodarkach Eurolandu. Sprawdź, czyja to zasługa.

Gospodarka Unii Europejskiej. Coraz lepsze sygnały
(admy - Fotolia.com)

W lipcu wskaźnik nastrojów w gospodarce wzrósł o 1,2 punktu w strefie euro i o 2,4 punktu procentowego w całej UE. Wskaźnik ten wyniósł odpowiednio 92,5 i 95 pkt przy długoterminowej średniej na poziomie 100 punktów. W Polsce indeks nastrojów wzrósł o 0,9 punktu - podała Komisja Europejska.

Jak wynika z opublikowanych dziś przez Komisję Europejską wskaźników, w strefie euro motorem wzrostu indeksu nastrojów w gospodarce w strefie euro były poprawa nastrojów konsumentów, menadżerów w przemyśle, usługach i w handlu detalicznym. Tylko w sektorze budowlanym nastroje się pogorszyły.

Nastroje w gospodarce poprawiły się w pięciu największych gospodarkach Eurolandu: we Włoszech (o 2,9 pkt), w Hiszpanii (o 1,2 pkt), we Francji (o 1,2 pkt) i w Niemczech (o 0,7 pkt). Nastroje pogorszyły się natomiast w Holandii o 2 punkty.

Nastroje w gospodarce UE wzrosły średnio bardziej niż w strefie euro: o 2,4 pkt wobec 1,2 pkt. Bardziej niż w eurolandzie wzrosły w całej UE nastroje w przemyśle, konsumentów oraz w handlu detalicznym. Tak jak w strefie euro spadły natomiast nastroje w budownictwie.

Ogólnie nastrój w gospodarce się poprawił w największych gospodarkach spoza strefy euro: w Wielkiej Brytanii o 6,9 pkt. Średnio w całej UE spadł natomiast nieznacznie - w przeciwieństwie do eurolandu - indeks nastroju w usługach finansowych (o 0,4 pkt).

W Polsce wskaźnik nastrojów w gospodarce wzrósł o 0,9 pkt z 86,8 pkt w czerwcu, do 87,7 pkt w lipcu. Nastroje pogorszyły się w handlu detalicznym, ale się poprawiły w przemyśle, usługach, wśród konsumentów i w budownictwie.

W strefie euro wzrosło zatrudnienie, wzrost ten dotyczył wszystkich sektorów poza usługami. Jeśli chodzi o indeks nastrojów w biznesie to wzrósł on w lipcu w strefie euro o 0,14 pkt i wyniósł 0,53 punktu.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakujące wiadomości z gospodarki strefy euro Dane opublikował europejski urząd statystyczny Eurostat.
W Niemczech spada produkcja przemysłu To pierwszy spadek tego wskaźnika od stycznia.
Nie chcą ekspansji amerykańskiej rozrywki Francuzi chcą wyłączenia z umowy sektora usług audiowizualnych. Boją się masowej ekspansji produktów medialnych z USA. Polska popiera Francję.
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)