Notowania

dotacje
15.07.2009 14:20

Grażyna Gęsicka: rząd "bije antyrekordy"

Posłanka PiS krytykuje rząd za słabe pozyskiwanie środków unijnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Grażyna Gęsicka powiedziała, że rząd _ bije antyrekordy w pozyskiwaniu środków unijnych _. Podkreśliła, że ubiegły rok przyniósł wyraźne osłabienie w tej kwestii.

Była minister rozwoju regionalnego mówiła, że rząd Donalda Tuska pozyskuje pieniądze z UE gorzej niż gabinety Leszka Millera, Marka Belki, Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Według Grażyny Gęsickiej od 2004 do 2007 roku kwota pozyskanych środków rosła z każdym rokiem, a w 2008 roku była o 26 procent niższa niż rok wcześniej.

Posłanka PiS podkreślała, że w ubiegłym roku rząd pozyskał rekordowo mało środków _ na czysto _, czyli po uwzględnieniu składek, które Polska odprowadza do unijnej kasy. W 2008 roku było to 4,3 miliarda złotych, podczas gdy w najgorszym 2004 roku udało się pozyskać 5,5 miliarda złotych.

Grażyna Gęsicka zwróciła też uwagę na niepokojący jej zdaniem niski poziom wykorzystania środków w porównaniu z tym, co zapisano w budżecie państwa. Zdaniem posłanki PiS część kłopotów finansowych Polski bierze się stąd, że nie wykorzystaliśmy olbrzymiej szansy inwestycyjnej, w wyniku czego do budżetu nie wpłynęły podatki CIT, PIT i VAT i nie powstały nowe miejsca pracy. Posłanka uważa, że jedyną przyczyną niepozyskania środków jest indolencja władzy.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ 145 mln zł czeka na e-przedsiębiorców ]( http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/145;mln;zl;czeka;na;e-przedsiebiorcow,43,0,490795.html )
* [ Warszawa dostała z Unii 6,7 mld złotych ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/warszawa;dostala;z;unii;6;7;mld;zlotych,169,0,490921.html )
Tagi: dotacje, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, unia, najważniejsze, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz