Notowania

wybory w grecji
09.05.2012 22:23

Grecja: Cipras rezygnuje z utworzenia rządu

Cipras szukał porozumienia w celu utworzenia rządu lewicowego, który miałby odrzucić warunki międzynarodowej pomocy dla Grecji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ARKNTINA/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Lider greckiej Radykalnej Koalicji Lewicy (SYRIZA) Aleks Cipras, który jako drugi z kolei polityk podjął misję utworzenia rządu koalicyjnego, oznajmił, że nie jest w stanie zebrać dostatecznego poparcia dla _ rządu lewicy _, przeciwnej programowi oszczędności.

38-letni Cipras zapowiedział, że jutro zwróci mandat prezydentowi Karolosowi Papuliasowi._ - Nie możemy zrealizować naszego marzenia o rządzie lewicy. Jutro oddam mandat powierzony mi przez prezydenta Republiki i będziemy mogli dalej uczestniczyć w przewidzianych konstytucją procedurach _ - powiedział Cipras po spotkaniu z szefami wszystkich greckich partii.

Cipras od wczoraj szukał porozumienia w celu utworzenia rządu lewicowego, który miałby odrzucić warunki międzynarodowej pomocy dla Grecji, co według krytyków doprowadziłoby kraj do wyjścia z euro.

Jak podała grecka konserwatywna gazeta _ Kathimerini _ w wydaniu internetowym, Cipras postawił następujące warunki porozumienia z jakąkolwiek partią: niezwłoczne odwołanie warunków porozumienia z UE i MFW, odwołanie prawa znoszącego kontrakty zbiorowe, zmiany w systemie wyborczym wprowadzające reprezentację proporcjonalną, publiczny przegląd greckich banków i powołanie komisji inspekcyjnej ds. zadłużenia.

Wczoraj Cipras ogłosił, że zobowiązania Grecji powinny być renegocjowane, a obietnice Aten dotyczące wprowadzenia reform i polityki oszczędności nie są już ważne, ponieważ zanegowali je wyborcy.

Misja utworzenia rządu powierzona zostanie teraz socjalistom z partii PASOK, która zajęła w wyborach trzecie miejsce i ma 41 mandatów w 300-osobowym parlamencie.

Kierowana przez Ciprasa partia zajęła drugie miejsce, zdobywając 52 mandaty. Zwyciężyła konserwatywna Nowa Demokracja, uzyskując 108 miejsc. Przed Ciprasem próbę sformowania rządu koalicyjnego podjął szef ND Antonis Samaras.

Czytaj więcej w Money.pl
Grecja ciągle w impasie. Wciąż nie ma rządu Przywódca greckich konserwatystów przyznał, że nie jest w stanie utworzyć nowego rządu. Co teraz?
Nowa szansa dla Grecji? Wkrótce decyzja Będzie to trzecia próba utworzenia rządu od wyborów parlamentarnych.
Sabotują Europę? To niech radzą sobie sami Francja i Grecja straciły poczucie rzeczywistości - tak niemiecki dziennik Die Welt komentuje wyniki ostatnich wyborów w tych krajach.
Tagi: wybory w grecji, grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz