Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Grecja ma nowego ministra finansów

0
Podziel się:

Premier Jeorjos Papandreu mianował Ewangelosa Wenizelosa. Wcześniej stał na czele resortu obrony.

Grecja ma nowego ministra finansów
(PAP/EPA)

Zgodnie z oczekiwaniami grecki premier Jeorjos Papandreu dokonał zmiany na stanowisku ministra finansów, mianując Ewangelosa Wenizelosa na miejsce Jeorjosa Papakonstantinu - ogłosił rzecznik rządu.

54-letni Wenizelos, dotychczasowy minister obrony narodowej w socjalistycznym rządzie, otrzymał też funkcję wicepremiera, obok obecnie urzędującego Teodorosa Pangalosa.

W 2007 roku, po przegranej socjalistów w wyborach, Wenizelos rywalizował z Papandreu o stanowisko przywódcy w partii PASOK. Od połowy lat 90. pełnił m.in. funkcję rzecznika rządu, ministra sprawiedliwości i ministra ds. rozwoju.

Dotychczasowy minister finansów Jeorjos Papakonstantinu został mianowany na ministra środowiska. Dymisja Papakonstantinu, cenionego za granicą, była spodziewana, ponieważ jest on autorem planu szeroko zakrojonych reform, będących warunkiem otrzymania pomocy od UE i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Papakonstantinu w ubiegłym roku negocjował z UE i MFW przyznanie Grecji rozłożonej na trzy lata pomocy wartej 110 miliardów euro. Grecja usiłuje obecnie spełnić warunki otrzymania kolejnej, piątej transzy pomocy z zewnątrz.

Pogram oszczędnościowy rządu, mający przynieść 28 miliardów euro oszczędności, wywołał w środę wielotysięczne protesty społeczne, w następstwie których premier zapowiedział zmiany w swoim rządzie. Bezowocnie zakończyły się negocjacje z opozycją na temat utworzenia rządu jedności narodowej.

Nowym ministrem spraw zagranicznych został 49-letni Stawros Lambrinidis, współpracownik premiera Papandreu i szef greckiej delegacji we frakcji socjalistów w Parlamencie Europejskim.

Szefem resortu obrony narodowej został inny zaufany premiera - Panos Beglitis, dotychczasowy wiceminister obrony. W najbliższych dniach Papandreu ma wystąpić z wotum zaufania dla nowego rządu.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/27/t142875.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/juncker;naciska;musimy;ratowac;grecje,5,0,852741.html) Juncker naciska: Musimy ratować Grecję Premier Luksemburga i szef eurogrupy ostrzega przed odkładaniem na jesień decyzji o nowej pomocy dla Aten.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/t98348.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/to;oni;zdecyduja;co;dalej;z;grecja,164,0,852644.html) To oni zdecydują co dalej z Grecją Kanclerz Niemiec spotka się w Berlinie z prezydentem Francji Nicolasem Sarkozym. Ich pomysły na ratowanie bankruta różnią się.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)