Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Grecja niewypłacalna? Bank centralny Niemiec ostrzega

0
Podziel się

Banki centralne nie mogą już ponosić ryzyka związanego z udzielaniem kredytów Grecji.

Grecja niewypłacalna? Bank centralny Niemiec ostrzega
(PAP/EPA)
bDJMIVzF

Prezes centralnego banku Niemiec Jens Weidmann ostrzega europejskie banki centralne, by nie narażały się na straty, udzielając kredytów Grecji, która może wyjść ze strefy euro.

W opublikowanym dziś wywiadzie dla _ Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung _ prezes Deutsche Bundesbank powiedział, że _ Grecy i ich deputowani będą musieli podjąć decyzję, czy chcą opuścić strefę euro _. Sytuacja polityczna w tym kraju przed czerwcowymi wyborami jest na tyle niepewna, że banki centralne nie mogą już ponosić ryzyka związanego z udzielaniem kredytów Grecji.

W oczekiwaniu na wyniki wyborów i podjęte po nich decyzje polityczne _ musimy być pewni, że jesteśmy w stanie zapanować nad ryzykiem _ - apeluje Weidemann. Jeżeli Grecja wyjdzie z unii walutowej, Europejski Bank Centralny i narodowe banki centralne poniosą kolosalne straty, oceniane przez niektórych ekspertów na 200 mld euro.

bDJMIVzH

_ - Naprawdę nie uważam, by dla całego systemu euro dobrym posunięciem było zwiększanie poziomu ryzyka związanego z Grecją _ - ostrzegł szef Bundesbanku.

Agencja AP zwraca uwagę, że ewentualne opuszczenie przez Ateny strefy euro było długo tematem tabu na europejskich salonach politycznych, ale temat ten stał się wątkiem przewodnim wszelkich debat, odkąd w wyborach 6 maja Grecy wyraźnie oddali głos na program polityczny przeciwny wymogom stawianym Atenom przez zagranicznych kredytodawców.

Analitycy i _ nerwowe rynki _ obawiają się, że w kolejnych greckich wyborach przewidzianych na 17 czerwca zwyciężą partie przeciwne polityce oszczędności i cięć budżetowych oraz wymaganym przez UE i MFW reformom. To skłoniłoby zapewne kredytodawców do wstrzymania kolejnej transzy pożyczek dla Aten, a Grecja mogłaby w tej sytuacji zostać zmuszona do wyjścia z unii walutowej.

Kraj pogrążyłby się w jeszcze głębszej recesji, a fala uderzeniowa po jego zapaści ogarnęłaby cały system finansowy świata. Weidmann powtórzył w rozmowie z _ Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung _ ostrzeżenie, że EBC, MFW i Komisja Europejska nie udzielą dalszej pomocy Atenom, jeśli nowy rząd postanowi zignorować podjęte wobec nich zobowiązania.

bDJMIVzN
Czytaj więcej w Money.pl
Premier bagatelizuje greckie zagrożenie _ Polska nie jest państwem, które musiałoby się tym przejmować bardziej niż inne kraje UE _ - uważa Donald Tusk.
"Tak się nie traktuje greckich przyjaciół" Premier Luksemburga podkreśla, że tak się nie traktuje przyjaciół.
Europa szykuje się na Grexit. Niemcy zapłacą 80 mld euro, a inni... Szef KE Jose Barroso dołączył do polityków, którzy grożą Atenom.
bDJMIVAi
Źródło:
KOMENTARZE
(0)