Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grecja poza strefą euro? Rząd w Atenach podjął decyzję

0
Podziel się:

Greccy politycy zdecydowali, co dalej z cięciem etatów w administracji państwowej.

Grecja poza strefą euro? Rząd w Atenach podjął decyzję
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)

Grecki rząd zgadza się na kolejne oszczędności, Komisja Europejska przyjmuje je z zadowoleniem. To jeden z warunków przyznania władzom w Atenach kolejnej transzy pożyczki, a co za tym idzie pozostanie kraju w strefie euro. Liderzy greckich partii wchodzących w skład koalicji rządzącej porozumieli się w sprawie oszczędności wynoszących 11,5 miliarda euro.

Na zdjęciu premier Grecji Antonis Samaras.

Greccy politycy uzgodnili między innymi odchudzenie administracji państwowej, w tym redukcję etatów w agencjach rządowych. Bruksela, komentując te decyzje napisała w oświadczeniu, że uzgodnione reformy to część szerszego programu naprawczego, niezbędnego do ożywienia greckiej gospodarki i uzdrowienia finansów publicznych.

Jeśli te reformy zostaną zatwierdzone przez parlament i pozytywnie ocenione przez unijnych ekspertów, to we wrześniu Grecja otrzyma kolejną transzę pożyczki, w wysokości ponad 30 miliardów euro. A co z sierpniem? _ Jesteśmy przekonani, że wszelkie potrzeby finansowe Grecji w sierpniu będą zapewnione _ - odpowiedział rzecznik Komisji Antoine Colombani.

Wydaje się, że pieniędzy w budżecie wystarczy władzom w Atenach do września. Teraz muszą tylko znaleźć sposób na spłatę ponad 3 miliardów euro pożyczki z Europejskiego Banku Centralnego. Nie jest wykluczone, że termin spłaty zostanie przesunięty z sierpnia na wrzesień, albo Grecja wyemituje kilkumiesięczne obligacje.

Politycy starali się, by program cięć oszczędził najbiedniejszych, których liczba wciąż wzrasta - powiedział wczoraj Fotis Kuwelis, szef Demokratycznej Lewicy, najmniejszego partnera w tworzonej przez trzy partie koalicji.

Na to, by Grecja wprowadziła dalsze oszczędności nalegali przedstawiciele trojki - Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Europejskiego Banku Centralnego i Komisji Europejskiej. Postawili to jako warunek dalszej pomocy międzynarodowej dla Aten.

Niedawno przedstawiciele trojki skontrolowali przebieg reform wdrażanych przez koalicję rządową, działającą zaledwie od czerwca. Realizacja programu reform jest opóźniona ze względu na niedawny impas polityczny w Grecji i dwukrotne wybory parlamentarne. Jeśli raport trojki, spodziewany we wrześniu, będzie niekorzystny dla Aten, kraj nie otrzyma kolejnej transzy pomocy międzynarodowej i będzie mu grozić wyjście ze strefy euro.

Pogrążona w długach Grecja jest uzależniona od pomocy partnerów ze strefy euro i MFW. Pierwsza wstrzymana rata drugiego programu, której wypłata ma być rozbita na kilka jeszcze mniejszych transz, wynosi 31,5 mld euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Policzyli prawdopodobieństwo upadku Grecji Agencja ratingowa ujawnia, jakie będą konsekwencje wyjścia kraju ze strefy euro.
"Czeka nas powtórka z Lehman Brothers" Miażdżąca krytyka przywódców, za brak pomysłów na rozwiązanie kryzysu w Eurolandzie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)