Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
handel bronią
09.09.2014 12:27

Handel bronią. W 2013 roku Francja miała zamówienia na prawie 7 mld euro

Zagraniczne zamówienia na broń wzrosły aż o 43 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Morrbyte/Dreamstime)

Zagraniczne zamówienia na broń wzrosły w 2013 roku o 43 procent i opiewały na 6,87 miliarda euro. Eksport broni daje zatrudnienie blisko 40 tysiącom osób, co stanowi prawie jedną czwartą zatrudnionych w sektorze obronnym - poinformował francuski resort obrony.

Francuskie ministerstwo obrony przygotowało raport na temat znaczenia eksportu broni dla gospodarki we współpracy ze stowarzyszeniem zrzeszającym firmy z sektora obronnego (Cidef) i firmą McKinsey.

Resort podkreśla, że - pośrednio i bezpośrednio - eksport broni daje zatrudnienie ponad 27 tys. osób, a także powoduje, że w pokrewnych gałęziach przemysłu pracę znajduje 11-13 tys. osób.

Cały sektor obronności generuje obroty rzędu 17 mld euro i zatrudnia 165 tys. ludzi.

_ W 2013 roku 669 francuskich firm eksportowało ekwipunek wojskowy, z czego połowa to przedsiębiorstwa małe lub średnie _ - głosi raport.

Z dokumentu wynika też, że bez dochodów z eksportu broni deficyt handlowy Francji w latach 2008 - 2013 byłby wyższy o 5-8 pkt. procentowych.

Największym eksporterem broni na świecie są Stany Zjednoczone, które mają 29 proc. globalnego rynku zbrojeniowego; na drugim miejscu jest Rosja (27 proc.), a po niej Niemcy, Chiny i Francja.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: handel bronią, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz