Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Hiszpania chce zdecydowanej interwencji EBC

0
Podziel się:

Minister finansów Hiszpanii, Luis Guindos, żąda niczym nieograniczonej pomocy finansowej.

Hiszpania chce zdecydowanej interwencji EBC
(WEF/CC BY-SA 2.0/wikipedia)
bEUMunkR

Hiszpański minister finansów, Luis de Guindos (na zdj.), domaga się zdecydowanej i nieograniczonej żadnym limitem interwencji Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

Pomoc miałaby polegać na wykupieniu hiszpańskich obligacji i złagodzeniu napięć na rynkach finansowych. Deklarację tę złożył minister w wywiadzie udzielonym hiszpańskiej agencji EFE.

Zdaniem Luisa de Guindosa, EBC nie powinien wyznaczać sobie ani dopuszczalnej wielkości, do jakiej wykupi hiszpański dług, ani daty do której będzie interweniował. Ważne też, aby do zakupu doszło nie podczas przetargów, ale na wtórnym rynku, gdzie odbywa się właściwy obrót obligacjami.

bEUMunkT

Zapytany o zobowiązania, jakie miałyby narzucić Hiszpanii za udzieloną pomoc EBC i kraje Eurolandu, minister finansów odpowiedział, że prawdopodobnie zostaną one ustalone na wrześniowych spotkaniach Ecofinu i Eurolandu.

Jak poinformowało biuro prasowe ministerstwa finansów, lada dzień Hiszpania zwróci się o pierwszą transzę międzynarodowej pożyczki dla banków. Euroland zgodził się na przekazanie 100 mld euro, pierwsza transza miałaby wynieść 30 mld euro.

Czytaj więcej w Money.pl
Hiszpania przyjmie fundusze ratunkowe? Premier Mariano Rajoy powiedział, że Hiszpania znajduje się w lepszej sytuacji finansowej niż Włochy
Chcą pomóc Hiszpanom. Ale muszą poprosić - _ Jeśli Madryt zwróci się o pomoc, jesteśmy gotowi działać _ - mówi unijny dyplomata.
"Trzeba się liczyć z upadkiem strefy euro" Skutkiem rozpadu Eurolandu byłby niekontrolowany wzrost wartości znów wprowadzonej marki niemieckiej, globalna recesja i niepewna przyszłość UE.
bEUMunlu
KOMENTARZE
(0)