Notowania

hiszpania
08.05.2010 09:30

Hiszpania nie pójdzie w ślady Grecji?

Gospodarka hiszpańska zaczyna wychodzić z recesji. PKB wzrósł o 0,1 proc. w pierwszym kwartale.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)


*Gospodarka hiszpańska zaczyna nieśmiało wychodzić z recesji - PKB wzrósł o 0,1 proc. w pierwszym kwartale tego roku, choć w skali rocznej spadek wyniósł 1,3 proc. Dane te ogłoszono w najnowszym biuletynie gospodarczym Banku Centralnego Hiszpanii.*

Na zdjęciu premier Hiszpanii, Jose Luis Rodriguez Zapatero.

Tymczasem Bruksela nie wyklucza, że w trzecim kwartale br. ponownie dojdzie do ujemnego wzrostu PKB z powodu obowiązującej od początku lipca podwyższonej stawki VAT.

W pierwszym kwartale br. nieco zmniejszyło się także tempo likwidacji miejsc pracy na hiszpańskim rynku zatrudnienia.

Pomimo to w tym roku stopa bezrobocia w Hiszpanii osiągnęła 20 proc. 4,6 mln osób jest bez pracy. Jest to najwyższe bezrobocie od 1997 roku. Liczba osób bez pracy podwoiła się w ciągu 2 lat, tj. od początku recesji. W kraju jest 1,3 miliona rodzin, w których nikt nie pracuje.

Bezrobocie najdotkliwiej uderzyło w ludzi młodych. Wśród młodzieży w wieku od 16 do 19 lat wynosi prawie 60 proc.

Sytuacja na rynku pracy zmusiła do większej aktywności zawodowej kobiety. Sektory _ sfeminizowane _, jak edukacja, zdrowie i usługi społeczne, najlepiej obroniły się przed spadkiem zatrudnienia.

Mimo to stopa bezrobocia wśród kobiet wynosi w Hiszpanii ponad 19 proc., to jest prawie dwa razy tyle co średnia w strefie euro.

Największe bezrobocie jest na południu - w Andaluzji (ponad 27 proc., tj. ponad 1 mln bezrobotnych), w Estremadurze oraz na Wsypach Kanaryjskich. Najmniejsze - na północy, w jednym z najbardziej rozwiniętych gospodarczo regionów Hiszpanii - Kraju Basków (ok. 11 proc.), Nawarze i w Kantabrii. Rząd w Madrycie przyznał, że _ sytuacja na rynku pracy jest poważna _. _ Poziom bezrobocia jest bardzo wysoki _ - powiedział premier-socjalista Jose Luis Rodriguez Zapatero.

Eksperci Banku Hiszpanii mają jednak nadzieję, że gospodarka hiszpańska wraz z postępującym ożywieniem w gospodarce światowej oraz wskutek posunięć antykryzysowych rządu zacznie tworzyć pod koniec bieżącego roku nowe miejsca pracy.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Hiszpania kusi okazjami ]( http://dom.money.pl/wiadomosci/rynki-zagraniczne/artykul/hiszpania;kusi;okazjami,134,0,614022.html )
* [ Początek fali demonstracji w Hiszpanii i Grecji ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/poczatek;fali;demonstracji;w;hiszpanii;i;grecji,35,0,592419.html )
*
Tagi: hiszpania, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz