Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Hiszpanię czeka nowelizacja konstytucji?

0
Podziel się:

Hiszpańska lewica chce, aby przyszła konstytucja zmieniała system terytorialny z autonomii na federację.

Hiszpanię czeka nowelizacja konstytucji?
(RichieC/CC/Flickr)

Hiszpańska konstytucja obchodzi 35-lecie. Większość ugrupowań parlamentarnych domaga się jej nowelizacji. Niektóre uważają, że reformę konstytucji powinno poprzedzić referendum, w którym Hiszpanie opowiedzieliby się za monarchią bądź republiką.

Hiszpańska lewica chce, aby przyszła konstytucja zmieniała system terytorialny z autonomii na federację, centroprawica żąda, by wykreślić artykuł dopuszczający, by na tronie mógł zasiąść jedynie mężczyzna, a republikanie domagają się debaty nad zmianą systemu państwa.

Zdaniem marszałka parlamentu, Jesusa Posady, nowelizacja konstytyucji jedynie podzieliłaby społeczeństwo. - _ Reforma konstytucji musi znaleźć co najmniej takie samo poparcie, jakie miała w 1978 roku _ - uważa marszałek.

Na to jednak nie ma szans. Wtedy od głosu wstrzymali się jedynie Baskowie. Konstytucję poparli zaś Katalończycy, którzy dzisiaj - aby podkreślić swoją odrębność - nie wzięli udziału w madryckich uroczystościach.

Czytaj więcej w Money.pl
Postawią na wzrost i tworzenie miejsc pracy Prezydent Francji Francois Hollande i premier Hiszpanii Mariano Rajoy, który spotkali się w środę w Madrycie.
Osądzić banki! Użyj swojej siły! Hiszpanie są wściekli Na ulice Madrytu wyszły tysiące osób protestujących przeciwko oszczędnościom.
Miliard 800 milionów euro dla Hiszpanii Hiszpania, gdzie poziom bezrobocia wśród młodych przekroczył 57 procent, dostanie niemal jedną trzecią tej kwoty.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)