Notowania

imigracja
15.02.2012 12:10

Imigracja w Europie. Będzie krajowe referendum

Około jednej czwartej mieszkańców tego kraju to imigranci. Rdzenni obywatele mają już dość.

Podziel się
Dodaj komentarz
(malias/CC/Flickr)

Z inicjatywy Szwajcarskiej Partii Ludowej (SVP), znanej z antyimigracyjnej retoryki, w Szwajcarii odbędzie się referendum ws. ograniczenia imigracji. To dowód nie tylko na silną pozycję tego ugrupowania, ale i na aktualność tematu.

Pod wnioskiem o przeprowadzenie referendum SVP zebrała dotychczas 136 195 głosów, blisko 37 000 ponad konieczny próg. Terminu plebiscytu jeszcze nie ustalono.

Sukces inicjatywy SVP świadczy nie tylko o _ organizacyjnej i finansowej sile tego ugrupowania, lecz również o aktualności poruszonego tematu _ - komentuje szwajcarski dziennik _ Neue Zuercher Zeitung _.

_ - Szwajcaria musi odzyskać możliwość samodzielnego kontrolowania imigracji z Europy i ustalania odpowiednich kwot _ - przekonywał wczoraj szef SVP Toni Brunner.

Sprzeciw zapowiedzieli politycy z ugrupowań lewicowych i liberalnych oraz największe stowarzyszenia gospodarcze kraju. Inicjatywa SVP nie rozwiązuje żadnych problemów, a jedynie zagraża _ sprawdzonym _ stosunkom dwustronnym, łączącym Szwajcarię z Unią Europejską - stwierdziły stowarzyszenia we wspólnym oświadczeniu.

Już przed wyborami parlamentarnymi w październiku 2011 roku szeroko komentowano nasilenie nastrojów antyimigracyjnych oraz wzrost sprzeciwu wobec pogłębiania integracji z Unią.

Specjalne stosunki dwustronne między Szwajcarią a UE pozwalają jej na udział w niektórych politykach, np. swobodnym przepływie osób. W tej chwili 1,8 mln osób z blisko 8 mln mieszkańców Szwajcarii to imigranci.

Więcej na temat imigracji czytaj w Money.pl
Praca za granicą nie będzie się opłacać Nowych miejsc pracy nie będzie w Wielkiej Brytanii i Francji. Zwolnienia szykują się w Hiszpanii, Grecji, we Włoszech i na Węgrzech.
Tego jeszcze nie było. Emigrują do Afryki Poziom bezrobocia w ponad 10-milionowej Portugalii jest największy od 35 lat.
Polacy uciekają ze Stanów. Szukają pracy Na spadek populacji imigrantów polskiego pochodzenia wskazują szacunkowe dane ośrodka badań, American Community Surve.
Tagi: imigracja, wiadomości, praca, wiadmomości, gospodarka, unia, czołówki, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz