Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Imigranci we Włoszech. Setki ludzi uratowanych dziś w nocy

0
Podziel się:

Marynarka wojenna i straż przybrzeżna przyszły z pomocą między innymi znajdującemu się między Maltą a Lampedusą statkowi z 250 uchodźcami z Erytrei.

Podobną akcję przeprowadzono dziś rówież w Grecji. Na zdjęciu: Ratownicy pomagają uchodźcom wysiąść w porcie w Kalamata, na południe Peloponezu
Podobną akcję przeprowadzono dziś rówież w Grecji. Na zdjęciu: Ratownicy pomagają uchodźcom wysiąść w porcie w Kalamata, na południe Peloponezu (PAP/EPA)

Załogi włoskich statków podczas czterech osobnych interwencji dziś w nocy w Cieśninie Sycylijskiej uratowały ponad 400 nielegalnych imigrantów, którzy na czterech łodziach i pontonie płynęli ku wybrzeżom Italii.

W Cieśninie rozpoczęła się prowadzona przez włoskie wojsko operacja militarno-humanitarna pod kryptonimem Mare Nostrum, której celem jest kontrola napływu uchodźców z Afryki i niesienie im pomocy, by nie dopuścić do katastrof statków podobnych do tych, jakie wydarzyły się w tym rejonie w ostatnich dniach. Zginęło w nich ponad 400 osób.

Jedna z łodzi z 80 osobami na pokładzie w chwili interwencji strony włoskiej znajdowała się jeszcze na wodach libijskich. Po imigrantów wysłano statek handlowy, który znajdował się w pobliżu.

Marynarka wojenna i straż przybrzeżna przyszły też z pomocą znajdującemu się między Maltą a Lampedusą statkowi z 250 uchodźcami z Erytrei. Na pokład jednostki straży przybrzeżnej zabrano też 80 imigrantów z innej łodzi oraz sześciu Tunezyjczyków, który płynęli do Włoch małą łódką.

We Włoszech nasilają się postulaty, by w związku z napływem imigrantów właśnie do tego kraju przenieść siedzibę Fronteksu, czyli Europejskiej Agencji Zarządzania Współpracą Operacyjną na Granicach Zewnętrznych Państw Członkowskich Unii Europejskiej. Obecnie ma ona swą centralę w Warszawie.

Gotowość udzielenia gościny unijnej agencji wyraził burmistrz miasta Katania na Sycylii, Enzo Bianco. Wystosował on w tej sprawie rozpowszechniony przez agencję Ansa list do premiera Enrico Letty, przewodniczącego Komisji Europejskiej Jose Manuela Barroso, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Martina Schulza i władz Litwy, która sprawuje obecnie prezydencję w UE.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)