Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Integracja Unii Europejskiej. Kluczowa rola Niemiec

0
Podziel się:

Zdaniem szefa Komisji Europejskiej wielka koalicja dwóch największych ugrupowań w Niemczech może dużo zdziałać.

Integracja Unii Europejskiej. Kluczowa rola Niemiec
(World Economic Forum/CC/Flickr)

Szef Komisji Europejskiej Jose Barroso we Frankfurcie nad Menem zaapelował do Niemiec o większe zaangażowanie na rzecz integracji europejskiej, podkreślając, że spoczywa na nich historyczna odpowiedzialność za UE.

W przemówieniu wygłoszonym we frankfurckim kościele św. Pawła Barroso zastrzegł, że nie przyjechał po to, by pouczać Niemców, jaki rząd jest dla nich najlepszy. Zaznaczył jednak, że uważa, iż _ wielka koalicja _ dwóch największych ugrupowań - CDU/CSU i SPD - mogłaby dużo zdziałać. _ - Trudno mi wyobrazić sobie korzystniejszy układ dla popchnięcia procesu reform europejskich (niż koalicja chadeków i socjaldemokratów) _ - powiedział szef KE.

Barroso przyznał, że w przeszłości sprawy potoczyły się w złym kierunku. Od tego czasu kryzys został jednak przezwyciężony, a Europa zrozumiała przesłanie. _ - Nauczka brzmi: więcej, a nie mniej integracji _ - oświadczył. _ Europa nie jest przyczyną naszych problemów. Europa jest częścią rozwiązania (problemów) _ - podkreślił szef KE.

Barroso uczestniczył na zaproszenie premiera kraju związkowego Hesja, Volkera Bouffiera, w spotkaniu _ Heski dialog europejski _.

Partie chadeckie CDU i CSU oraz socjaldemokraci (SPD) prowadzą od dwóch tygodni negocjacje koalicyjne w sprawie utworzenia wspólnego rządu. W przyjętych we wtorek założeniach polityki zagranicznej i bezpieczeństwa przyszłego rządu Angeli Merkel oba bloki polityczne opowiedziały się za silną Unią Europejską i wzmocnieniem unijnej polityki zagranicznej. W minionych latach Merkel preferowała decyzje w gronie przywódców państw kosztem struktur unijnych.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)