Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
irlandia
17.12.2012 13:50

Irlandia ma już pomysł na priorytety prezydencji w UE

Dalsze budowanie unii bankowej i budżet Wspólnoty, to priorytety irlandzkiego przewodnictwa - tak zapowiadają władze w Dublinie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AlmazUK/CC/Flickr)

Dalsze budowanie unii bankowej i budżet Wspólnoty, to priorytety irlandzkiego przewodnictwa - tak zapowiadają władze w Dublinie.

Irlandia od stycznia będzie kierować pracami Unii Europejskiej przejmując pałeczkę od Cypru, który stał na czele Wspólnoty w tym półroczu. Dziś w Brukseli wicepremier Irlandii, minister spraw zagranicznych przedstawił plan prac.

Eamon Gilmore powiedział, że po uzgodnieniu wspólnego nadzoru bankowego, który jest pierwszym krokiem na drodze do budowania unii bankowej, przyszedł czas na utworzenie funduszu naprawczego dla banków i wspólnej gwarancji depozytów.

_ - To będą kluczowe uzgodnienia, by możliwe było przejście do następnej fazy, która pozwoli na bezpośrednie dokapitalizowanie banków z europejskiego funduszu ratunkowego. Konieczne jest zatwierdzenie tej kwestii tak szybko jak to możliwe. To jest priorytet Irlandii z punktu widzenia krajowego, ale też i jako państwa kierującego pracami Unii Europejskiej _ - powiedział wicepremier Irlandii.

Dublin zapowiada też ścisłą współpracę z szefem Rady Europejskiej Hermanem Van Rompuy’em, by na początku przyszłego roku możliwe doprowadzić do porozumienia w sprawie unijnego budżetu na lata 2014-2020. Listopadowy szczyt w tej sprawie zakończył się fiaskiem.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą kontrolować wszystkie banki w Unii? Choć przywódcy UE na październikowym szczycie postanowili, że wspólny nadzór będzie uzgodniony do końca roku, ministrowie nie kryją sceptycyzmu i różnic w tej sprawie.
Unia kłóci się o pieniądze. Dziś rozstrzygną? Chodzi o budżet Unii na najbliższe siedem lat. Cypr proponuje znaczne cięcia w nim - mówi Janusz Lewandowski, unijny komisarz ds. budżetu.
Nadzór bankowy w nowym roku. "To nierealne" Europejski nadzór nad 6 tysiącami banków ma być omawiany na szczycie jako pierwszy element zacieśniania Eurolandu.
Tagi: irlandia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz