Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Irlandia znowu w recesji. PKB pod kreską

0
Podziel się:

Za kilka miesięcy Irlandia przestanie korzystać z finansowego wsparcia międzynarodowych instytucji. A nie udało się osiągnąć zakładanych celów.

Irlandia znowu w recesji. PKB pod kreską
(AlmazUK/CC/Flickr)

Za kilka miesięcy Irlandia przestanie korzystać z finansowego wsparcia UE-MFW-EBC, przyznanego jej w listopadzie 2010 r. Dane dowodzą, że Irlandia wychodzi z finansowego kryzysu z lat 2008-09 znacznie wolniej niż przewidywano i tempo jej wzrostu nie odbiega od średniej w eurostrefie.

W 2009 r. gospodarka Irlandii pogrążyła się w recesji w reakcji na krach na rynku nieruchomości, trudności sektora bankowego i presję na finanse publiczne.

W I kwartale 2013 r. irlandzki PKB skurczył się o 0,6 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem. Analitycy rynkowi przewidywali 0,3-proc. wzrost. Spadek w IV kwartale wyniósł 0,2 proc.

W 2012 r. wzrost gospodarczy sięgnął 0,2 proc., zamiast wcześniej zakładanego wzrostu o 0,9 proc. Ożywienie, którego motorem był eksport, wyhamowało w drugim półroczu ub. r., głównie w reakcji na gorszą koniunkturę w strefie euro. Obniżył się także popyt krajowy.

W 2013 r. rząd Irlandii zakłada wzrost PKB o 1,3 proc.

W ramach programu naprawy finansów publicznych rząd w Dublinie dokonał cięć wydatków, obniżył wynagrodzenia w sektorze publicznym, podwyższył niektóre podatki, a także wprowadził nowe, w tym katastralny.

Stopa bezrobocia wynosi 14 proc. Średnia cena nieruchomości w ostatnich latach obniżyła się o blisko 50 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia Europejska pogania Francję. Dlaczego? W pierwszym kwartale tego roku wzrost gospodarczy Francji sięgnął tylko 0,2 proc. Spada siła nabywcza francuskich konsumentów.
Cypr się zjednoczy by przetrwać kryzys? PKB połączonych części Cypru przyrastałby dodatkowo o 3 proc. rocznie przez pięć lat po zjednoczeniu, co przekładałoby się na ok. 5,5 tys. euro na każde gospodarstwo domowe na wyspie.
Sądzili, że dotknęli dna. Jest gorzej Premier będzie musiał podjąć decyzje, przed którymi się broni: zmniejszyć emerytury, odchudzić administrację publiczną i zamknąć wiele państwowych przedsiębiorstw.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)