Notowania

budżet ue 2014-2020
15.01.2013 21:09

Irlandzka minister ds. Europy przewiduje dalszą redukcję budżetu UE

Pozytywne sygnały wysyłane przez kraje UE nastrajają bardzo optymistycznie - powiedziała Creighton.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Irlandzka minister ds. europejskich Lucinda Creighton wyraziła w wywiadzie dla agencji dpa nadzieję na rychłe porozumienie w sprawie unijnego budżetu na lata 2014-2020. Według niej UE zgodzi się na dalszą redukcję wydatków o 15 do 20 mld euro.

Pozytywne sygnały wysyłane przez kraje UE nastrajają bardzo optymistycznie - powiedziała Creighton. _ - Myślę, że możemy w najbliższym miesiącu osiągnąć porozumienie _ - dodała.

_ - Jeśli chodzi o finalne porozumienie, jest oczywiste, że budżet zostanie jeszcze bardziej zredukowany. Mamy w sobie wystarczająco dużo pragmatyzmu, by (ten cel) zrealizować _ - powiedziała irlandzka minister dziennikarzowi dpa Insight EU.

Jak dodała, Wielka Brytania _ dostanie prawie wszystko, czego chce, ale zapewne tylko prawie _. _ To normalne w przypadku kompromisów. Nikt nie może dostać wszystkiego, czego chce. Uważam, że nie trzeba wielkich ruchów, by osiągnąć kompleksowe porozumienie _ - podkreśliła.

Irlandia sprawuje w tym półroczu prezydencję w UE.

Poprzedni szczyt budżetowy UE w listopadzie zeszłego roku zakończył się bez porozumienia. Na razie nie zapadła decyzja o tym, czy wieloletnie ramy finansowe będą tematem szczytu planowanego na 7-8 lutego. Jak pisze dpa, wszystko wskazuje na to, że szefowie krajów członkowskich podejmą na najbliższym spotkaniu taką próbę.

Listopadowa propozycja budżetowa szefa Rady Europejskiej Hermana Van Rompuya zakłada cięcia w wysokości 75 mld euro w stosunku do wyjściowego projektu Komisji Europejskiej, opiewającego na około 1 bln euro. Szef Rady Europejskiej założył wydatki UE na poziomie prawie 972 mld euro (w tzw. zobowiązaniach) w ciągu siedmiu lat. Brytyjczycy i Niemcy domagali się dalszych redukcji o 30 mld euro w wydatkach UE, m.in. na administrację.

Czytaj więcej w Money.pl
Europosłowie krytykują Camerona Europosłowie krytykowali premiera Wielkiej Brytanii.
Nie będzie furtki dla Polski? UE negocjuje Trwają negocjacje z Parlamentem Europejskim w sprawie wspólnego nadzoru bankowego. Danuta Huebner mówi o szansach Polski na korzystny zapis.
Starcia na irlandzkich ulicach. Są ranni Co najmniej 29 policjantów zostało rannych podczas interwencji na ulicach Belfastu.
Tagi: budżet ue 2014-2020, irlandia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz