Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jak Merkel i Sarkozy chcą uzdrowić Europę?

0
Podziel się:

Postulują m. in. utworzenie rządu gospodarczego w strefie euro.

Jak Merkel i Sarkozy chcą uzdrowić Europę?
(ec.europa.eu)

[Aktualizacja: 19:15]

Niemcy i Francja chcą wprowadzenia europejskiego podatku od transakcji finansowych. To jedna z propozycji ogłoszona po spotkaniu w Paryżu kanclerz Angeli Merkel z prezydentem Nicolasem Sarkozym.

Oba kraje opowiedziały się też za utworzeniem _ rządu gospodarczego _ w strefie euro. Składałby się z głów państw i szefów rządów wszystkich 17 krajów eurolandu. Obradowałby dwa razy do roku, lub częściej, gdyby było to potrzebne.

- _ Pierwsza z naszych propozycji polega na stworzeniu prawdziwego rządu ekonomicznego strefy euro. Ten rząd będzie się zbierał dwa razy do roku, a w razie konieczności - częściej i wybierze stałego przewodniczącego na okres i dwóch i pół roku. Pani Merkel i ja sam proponujemy, by został nim stały przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy _- powiedział Nicolas Sarkozy.

Berlin i Paryż oczekują też, że państwa, które przyjęły wspólną europejską walutę wcielą postanowienia dotyczące zrównoważonego budżetu do połowy 2012 roku. Jednocześnie francuski prezydent opowiedział się za wprowadzeniem jednolitych stawek podatku dla przedsiębiorstw we Francji i w Niemczech.

Merkel i Sarkozy stanowczo odrzucili wprowadzenie euroobligacji, wspólnych dla całej strefy euro. Kanclerz Niemiec oświadczyła, że nie wierzy, by były one pomocne w rozwiązywaniu obecnego kryzysu zadłużenia.

Prezydent Francji też wypowiedział się przeciwko euroobligacjom na obecnym etapie. _ Może kiedyś w przyszłości, na końcu procesu integracji europejskiej można będzie sobie wyobrazić takie obligacje - powiedział. - Ale nie na początku _.

Kanclerz Niemiec odnotowała, że _ wielu nazywa euroobligacje ostatnim środkiem ratunku dla euro _, ale podkreśliła, że nie wierzy, _ by Europa była zdana na ostatnie środki ratunku. _

CZYTAJ WIĘCEJ O SYTUACJI W STREFIE EURO:
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/t98348.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/szczyt;francji;i;niemiec;bez;tematu;euroobligacji,222,0,892126.html) O tym Sarkozy i Merkel nie będą rozmawiać O 16 rozpoczęło się spotkanie Angeli Merkel z Nicolasem Sarkozym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/82/t80978.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szef;banku;swiatowego;swiatowe;rynki;sa;zagrozone;,34,0,891426.html) Rynki nad krawędzią. Zoellick wskazał winnych Jego zdaniem inwestorzy stracili zaufanie do polityków, którzy nie są w stanie podjąć odważnych decyzji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t95746.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/merkel;europa;powinna;miec;wlasna;agencje;ratingowa,164,0,874404.html) Merkel chce, by Unia poszła śladem Chin Kanclerz Niemiec potwierdziła obietnicę, że pieniądze i oszczędności niemieckich obywateli pozostaną bezpieczne.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)