Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
janosikowe
27.12.2013 10:34

Janosikowe mocno drenuje Mazowsze

Finanse uratowała Unia Europejska, która przyznała mu status tak zwanego regionu przejściowego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krystian Dobuszynski/REPORTER)

Kłopoty finansowe, wstrzymane inwestycje i obniżony raiting. Rok 2013 nie był szczęśliwy dla województwa mazowieckiego. Najwięcej kłopotów przyniósł podatek na rzecz biedniejszych województw zwany janosikowym.

We wrześniu zarząd województwa ogłosił, że nie ma pieniędzy na kolejne raty. Według marszałka Adam Struzika (na zdjęciu) zagrożone było normalne funkcjonowanie instytucji finansowanych z budżetu Mazowsza.

Dziś marszałek zwraca jednak uwagę, że mimo kłopotów udało się zrealizować kilka inwestycji. Przeznaczono na nie 750 milionów złotych. Za 50 milionów złotych zmodernizowano jeden ze stołecznych szpitali. Samorząd kupił nowy szynobus dla Kolei Mazowieckich. Remontowano też drogi i mosty.

Finanse Mazowsza uratowała Unia Europejska, która przyznała mu status tak zwanego regionu przejściowego. Oznacza to dopływ większych pieniędzy z funduszy Wspólnoty. Gdyby region został uznany za bogaty, dostałby 30 - 40 procent środków z perspektywy 2007 - 2013.

Dzięki odpowiedniej klasyfikacji będzie miał 60 procent. Do tego dojdą jeszcze pieniądze z unijnego funduszu elastyczności.

Niedawno rząd zadeklarował,że będzie prowadził prace nad zmianą formuły obliczania wysokości wpłat dla województw.

Czytaj więcej w Money.pl
Janosikowe znów do poprawki. Kto zyska? Zyska Mazowsze, nie stracą inne województwa. W jaki sposób?
Fatalne wiadomości w sprawie janosikowego Jeżeli samorząd nie zapłaci w terminie, minister finansów określa wysokość zobowiązania wraz z odsetkami.
Mazowsze nie zapłaci janosikowego Województwo nie ma zamiaru pożyczać pieniędzy z budżetu państwa, bo nie będzie ich miało potem z czego spłacić.
"Premierze, proszę strzelić tę bramkę!" Komitet domaga się wprowadzenia progów ostrożnościowych. Powyżej pewnego pułapu nie będzie można ściągać janosikowego.
Tagi: janosikowe, struzik, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, prawo, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz