Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Jeśli upadnie euro, upadnie Europa". Merkel wytyka błędy

0
Podziel się:

Unia Europejska przeżywa najtrudniejsze chwile od II wojny światowej, dlatego nadszedł czas na przełom i budowę nowej Europy - powiedziała niemiecka kanclerz.

"Jeśli upadnie euro, upadnie Europa". Merkel wytyka błędy
(PAP/EPA)
bEIIUoWd

Unia Europejska przeżywa najtrudniejsze chwile od II wojny światowej, dlatego _ nadszedł czas na przełom _ i budowę nowej Europy - powiedziała niemiecka kanclerz Angela Merkel na zjeździe swojej partii CDU w Lipsku.

_ - Każde pokolenie ma swoje wyzwania. Historyczną próbą naszego pokolenia jest udowodnienie, że nasz kontynent, nasza Europa jest w stanie wykorzystać chwile kryzysu, aby dokonać zmiany na lepsze _ - powiedziała, apelując o _ wspólną europejską odpowiedzialność _

_ - Musimy dalej rozwijać struktury UE - dodała. - Oznacza to taką rozbudowę Europy, by euro miało przyszłość _.

bEIIUoWf

Merkel ponownie zażądała takich zmian w traktacie UE, które pozwolą skuteczniej egzekwować od krajów członkowskich przestrzeganie zasad dyscypliny budżetowej.

Czytaj w Money.pl:

bEIIUoWl

- Chcemy mechanizmu automatycznych sankcji, możliwości interweniowania w przypadkach, gdy ktoś łamie Pakt Stabilności i Wzrostu. Chcemy, by istniała możliwość zaskarżenia takich krajów przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości - powiedziała. - Te słabości Traktatu Lizbońskiego naprawdę muszą zostać poprawione.

_ - Zadziwiające jest to, że zarówno rynki, jak i polityka przez 10 lat nie dostrzegły tego, co dzieje się w strefie euro. Przez wiele lat można było się zadłużać, bez obaw przed sankcjami ze strony rynków czy sankcjami wynikającymi z Paktu Stabilności i Wzrostu. Do strefy euro przyjmowano kraje, o których wielu wiedziało, że nie spełniają kryteriów. Również Niemcy naruszyły Pakt Stabilności i Wzrostu, doprowadzając do jego osłabienia _ - przypomniała niemiecka kanclerz, apelując o naprawienie błędów i zaniedbań przeszłości. Przekonywała też, że Niemcy potrzebują UE, na której opiera się niemiecki dobrobyt. _ - Tylko razem możemy też bronić naszych wartości _ - dodała.

_ - Euro jest czymś więcej niż tylko wspólną walutą. Jest symbolem europejskiej jedności, a także stało się symbolem panującego od pół wieku pokoju, dobrobytu i wolności. Dlatego zawsze powtarzam: Jeśli upadnie euro, upadnie Europa. Temu chcemy zapobiec _ - dodała.

Niemiecka kanclerz opowiedziała się również za wprowadzeniem podatku od transakcji finansowej - nawet w samej strefie euro, jeśli nie uda się przekonać do tego innych krajów. Ponownie odrzuciła pomysł wprowadzenia wspólnych obligacji strefy euro.

bEIIUoWm

Przyszłość Unii Europejskiej jest jednym z głównych tematów rozpoczętego w poniedziałek zjazdu Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej w Lipsku. Delegaci mają przyjąć uchwałę, zatytułowaną _ Silna Europa - Dobra przyszłość dla Niemiec _, zawierającą postulat zmiany traktatu UE i pogłębienie politycznego wymiaru integracji europejskiej. W projekcie uchwały zaproponowano m.in. bezpośrednie wybory przewodniczącego Komisji Europejskiej oraz stworzenie w przyszłości Europejskiego Funduszu Walutowego, który miałby powstać w wyniku przekształcenia planowanego stałego Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego, który będzie przeznaczony na wsparcie krajów strefy euro z problemami zadłużenia.

Zdaniem chadeków w traktacie UE należy zakotwiczyć zasady Paktu Stabilności i Wzrostu, za którego łamanie groziłaby odpowiedzialność przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Zgłoszone do projektu uchwały poprawki przewidują m.in. stworzenie możliwości dobrowolnego opuszczenia strefy euro przez kraj członkowski, który nie jest w stanie spełniać kryteriów unii walutowej, a także zmianę zasad zarządzania Europejskim Bankiem Centralnym tak, by waga głosów w Radzie Prezesów EBC zależała od znaczenia gospodarczego kraju.

Niemcy ponoszą największy ciężar ratowania zagrożonej bankructwem Grecji i innych nadmiernie zadłużonych krajów strefy euro, co wielu mieszkańców Niemiec, w tym niektórzy politycy chadecji, ocenia krytycznie. Niemcy obawiają się również osłabienia niezależności Europejskiego Banku Centralnego, który zdecydował się na wsparcie zadłużonych krajów eurolandu, poprzez skupowanie ich obligacji.

O ratowaniu strefy euro czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t95746.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/merkel;chce;wzmocnic;strefe;euro,166,0,762790.html) Merkel chce wzmocnić strefę euro Według niemieckiej kanclerz ma w tym pomóc _ pakt dla konkurencyjności _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t96560.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/niemcy;wierza;w;euro;mimo;strachu;na;rynku,183,0,965047.html) Choć rynki się chwieją, oni wierzą w tą walutę Aż 78 proc. mieszkańców Niemiec wierzy, że mimo turbulencji na rynkach finansowych wspólna europejska waluta przetrwa aktualny kryzys.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/109/t181613.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/niemcy;dementuja;pogloski;na;temat;losow;wspolnoty;walutowej,129,0,964225.html) Niemcy dementują pogłoski. Strefa euro pozostanie bezpieczna? Wcześniej szef Komisji Europejskiej ostrzegał, że PKB Niemiec może skurczyć się nawet o 3 proc.
bEIIUoWG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)