Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jest decyzja ECB. Najważniejsze przed nami

0
Podziel się:

Już dzisiaj możemy dowiedzieć się, jak Mario Draghi zamierza walczyć z kryzysem w strefie euro.

Jest decyzja ECB. Najważniejsze przed nami
(ec.europa.eu)

Aktualizacja, godz. 13.50

Europejski Bank Centralny pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie 0,75 proc. Bardzo istotne mogą się jednak okazać informacje, które szef EBC przekaże podczas konferencji prasowej, zaplanowanej na godzinę 14.30.

Według gazety _ Sueddeutsche Zeitung _Mario Draghi może przedstawić swój plan ratowania strefy euro już dzisiaj, choć formalna decyzja zapewne jeszcze nie zapadnie. Już w zeszłym tygodniu zasygnalizował, że EBC uczyni wszystko, by utrzymać euro. Rynki oczekują skonkretyzowania tej wypowiedzi.

_ Sueddeutsche Zeitung _ pisze, że według pomysłów Draghiego EBC i Europejski Mechanizm Stabilizacyjny (EMS), przeznaczony na wsparcie krajów dotkniętych kryzysem zadłużenia, miałyby skoordynować skup obligacji takich państw, jak Włochy czy Hiszpania, które borykają się z wysokimi kosztami obsługi swoich długów. EMS kupowałby papiery dłużne na mniejszą skalę bezpośrednio od rządów, podczas gdy EBC miałby nabywać obligacje, które już trafiły na rynek. Takie działania osłabiłyby presję na wzrost oprocentowania obligacji tych krajów.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/115/124019.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/komentarze/artykul/gpw;wciaz;czeka;zaskakujace;wyniki;bre;banku,151,0,1135511.html) *GPW wciąż czeka. Zaskakujące wyniki BRE Banku * Prezes Fed pozytywnie nie zaskoczył, ale również nie rozczarował. Oczekiwania w stosunku do Rezerwy Federalnej nie były bowiem wygórowane. GPW, czekając na dzisiejsze decyzje EBC, wystartowała bardzo blisko wczorajszych zamknięć.

Niemiecka gazeta przypomina, że EBC zainwestował już 211 mld euro w obligacje dotkniętych kryzysem krajów strefy euro. Od wiosny zaprzestał jednak tych działań ze względu na sprzeciw niektórych państw, przede wszystkim Niemiec, które obawiają się osłabienia niezależności Europejskiego Banku Centralnego oraz wzrostu inflacji. Traktaty UE zabraniają EBC finansowania państw.

_ W Radzie EBC klaruje się większość za tym, by wznowić skupowanie obligacji w koordynacji z rządami _ - pisze _ Sueddeutsche Zeitung _. Dodaje, że ostateczna decyzja w tej sprawie mogłaby zapaść dopiero po 12 września, gdy niemiecki Federalny Trybunał Konstytucyjny ogłosi wyrok w sprawie ratyfikacji przez Niemcy Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego.

Media oceniają, że poparcie chadecko-liberalnego rządu Niemiec dla planów Draghiego stoi pod znakiem zapytania. Jak napisał w czwartek dziennik _ Financial Times Deutschland _, także szef niemieckiego banku centralnego (Bundesbanku) Jens Weidmann ostrzegł przed przekroczeniem mandatu EBC i naruszeniem jego niezależności.

Nienajlepsza sytuacja finansowa Hiszpanii i problemy Włoch spowodowały ostatnio, że oprocentowanie obligacji tych krajów niebezpiecznie rosło, a w europejskim funduszu ratunkowym nie ma pieniędzy na ewentualną pomoc dla tych państw. Dlatego na Europejski Bank Centralny są teraz zwrócone oczy wszystkich. _ Europejski Bank Centralny zrobi wszystko, by ocalić strefę euro _ - tak zapewniał w ubiegłym tygodniu jego szef Mario Draghi.

Dziś będzie wiadomo, czy była to zapowiedź skupu obligacji włoskich i hiszpańskich, co pozwoliłoby na zbicie ich rentowności. Według ekspertów to mogłoby uspokoić sytuację na rynkach finansowych, ale tylko na kilka tygodni i po wakacjach znowu będzie nerwowo. Powrócą zapewne pomysły zwiększenia europejskiego funduszu ratunkowego, który miałby skupować obligacje państw z problemami finansowymi. Na to do tej pory nie zgadzały się Niemcy.

Czytaj więcej w Money.pl
Nie będą skupować hiszpańskich obligacji - _ Finansowe potrzeby Hiszpanii nie są tak duże w krótkiej perspektywie _ - ocenił Wolfgang Schaeuble, niemiecki minister finansów.
Co dalej ze złotym? Wszyscy czekają na... Decyzje dotyczące poziomu stóp procentowych mają podjąć EBC i RPP.
Złoty w górę. Ważne słowa o strefie euro Prezes Europejskiego Banku Centralnego wyraźnie poprawił dzisiaj nastroje wśród inwestorów. Co powiedział?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)