Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jest porozumienie. 10 mld euro dla Cypru

0
Podziel się:

Po zaakceptowaniu programu przez kraje eurolandu pierwszą ratę pomocy Cypr będzie mógł otrzymać na początku maja.

Na zdj. szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem
Na zdj. szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem (AP/Fotolink/East News)

Ministrowie finansów strefy euro uzgodnili w nocy z niedzieli na poniedziałek warunki programu pomocy dla zagrożonego bankructwem Cypru. Przewiduje on likwidację jednego z największych banków, Laiki, ze stratami udziałowców i właścicieli dużych depozytów.

aktualizacja: 10:18

Dzięki porozumieniu Cypr otrzyma pomoc finansową od strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w wysokości 10 mld euro na uratowanie swojego sektora bankowego przed załamaniem. W zamian Cypr ma przeprowadzić restrukturyzację sektora bankowego oraz konsolidację finansów, reformy strukturalne i prywatyzację.

Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem poinformował, że program nie przewiduje obciążenia depozytów jednorazowym podatkiem, co rozważano wcześniej. _ - Udało się uniknąć opodatkowania depozytów _ - powiedział na konferencji prasowej po posiedzeniu ministrów finansów strefy euro. Opodatkowaniu depozytów sprzeciwił się parlament w Nikozji, odrzucając w zeszły wtorek pierwszy program ratunkowy.

Nowy program zakłada jednak natychmiastową likwidację banku Laiki, której pełne koszty poniosą udziałowcy, posiadacze akcji i właściciele nieubezpieczonych depozytów powyżej 100 tys. euro. Likwidacja Laiki pozwoli rządowi pozyskać 4,2 mld euro.

Największy bank cypryjski - Bank of Cyprus - przejdzie restrukturyzację i wchłonie dobre aktywa banku Laiki, w tym depozyty poniżej 100 tys. euro, gwarantowane przez prawo UE. Również udziałowcy i właściciele nieubezpieczonych depozytów w Bank of Cyprus muszą liczyć się ze stratami, ale ich skala zostanie jeszcze sprecyzowana przez cypryjski rząd i trojkę (KE, EBC i MFW).

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/76/m265292.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/bank;centralny;cypru;wprowadzil;limit;wyplat;z;bankomatow,15,0,1275407.html) *Tylko tyle wyjmiesz z cypryjskich bankomatów * Bank centralny Cypru wprowadził limit wypłat z bankomatów należących do miejscowych banków. Dijselbloem podkreślił, że żadne z założonych działań _ nie dotknie depozytów poniżej 100 tys. euro _. Porozumienie nie wymaga zgody cypryjskiego parlamentu, bo już przyjął on ustawę o restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków. _ - Możemy wdrażać program bez dalszej zwłoki _ - powiedział szef eurogrupy.

Szef Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego Klaus Regling poinformował, że po zaakceptowaniu programu przez kraje eurolandu pierwszą ratę pomocy Cypr będzie mógł otrzymać na początku maja.

Porozumienie w sprawie pomocy dla Cypru zawiera wyczerpujący i wiarygodny plan radzenia sobie z aktualnymi wyzwaniami gospodarczymi tego kraju - oświadczyła dzisiaj szefowa Międzynarodowego Fundusz Walutowego (MFW) Christine Lagarde.

_ - Umowa jest podstawą do przywrócenia zaufania do systemu bankowego, który jest kluczowy we wspieraniu wzrostu _ gospodarczego - czytamy w komunikacie Lagarde, opublikowanym na stronie MFW.

_ - Plan koncentruje się na radzeniu sobie z dwoma problematycznymi bankami i na całkowitej ochronie ubezpieczonych depozytów we wszystkich bankach. Poprzez jasną strategię, która zapewnia stabilność zadłużenia i nie obciąża nadmiernie cypryjskiego podatnika, bezpośrednio zajmuje się on zasadniczym problemem systemu bankowego _ - napisała Lagarde.

Maksymalnie 100 euro dziennie Aby zapobiec nadmiernemu wycofywaniu gotówki bank centralny Cypru wczoraj wprowadził limit wypłat z bankomatów należących do dwóch największych banków na wyspie - Bank of Cyprus i Laiki Popular Bank. Można z nich pobierać maksymalnie 100 euro dziennie. Wcześniej agencja Reutera podawała, że ograniczenia dotyczą wszystkich banków na wyspie.

Rzecznik drugiego co do wielkości banku na Cyprze, Laiki Popular Bank, który wcześniej wprowadził limit w wysokości 260 euro, powiedział, że nowe ograniczenia zaczęły obowiązywać o godz. 13 czasu lokalnego (godz. 12 czasu polskiego).

Dodał, że zostaną one zniesione po otwarciu banku, co ma nastąpić jutro, lub po otrzymaniu zapewnienia od Europejskiego Banku Centralnego o utrzymaniu finansowania dla banku centralnego Cypru. Cytowany przez agencję Reutera anonimowy przedstawiciel rządu powiedział, że ograniczenia dotyczą również Bank of Cyprus. Inne banki nie wprowadziły limitów. Laiki Popular Bank i Bank of Cyprus to najbardziej zagrożeni upadkiem pożyczkodawcy na wyspie.

Podatkowy raj na ziemi?- _ Gospodarka i sektor bankowy Cypru są bardzo specyficzne _ - twierdzi francuski minister finansów Francji Pierre Moscovici. Gospodarka Cypru opiera się na trzech filarach: rolnictwie, przemyśle i usługach. Dominującą pozycję zajmuje sektor usług, który odpowiada za około 80 procent PKB.

źródło: Money.pl na podstawie danych Central Intelligence Agency

W ramach niego najbardziej znacząca jest turystyka i finanse (głównie bankowość). Jak wynika z danych Europejskiego Banku Centralnego, na koniec stycznia wartość aktywów cypryjskich banków sięgała 126,4 mld euro, czyli blisko siedem razy więcej niż wielkość wartej 18 mld euro gospodarki Cypru.

Przez lata wyspa uznawana była za raj podatkowy, ze względu na najniższe stawki w Europie. Dla firm obowiązuje jedna, 10-procentowa stawka podatku dochodowego, którą stosuje się wobec dochodów osiąganych niezależnie od miejsca ich źródła. Dla porównania w Polsce wynosi on 19 procent.

źródło: Money.pl

Wielu zagranicznych inwestorów kusi również całkowite zwolnienie z podatku dywidend wypłacanych akcjonariuszom. Podobnie zresztą jak w przypadku dochodów z kupna i sprzedaży udziałów w spółkach. Dodatkowo, nie ma podatku od zysków kapitałowych, z wyjątkiem 20-procentowego podatku nakładanego na zyski ze sprzedaży nieruchomości na Cyprze.

Mimo tych wszystkich udogodnień, znaczna część dochodów ukrywana jest przed organami administracji państwowej. Friedrich Schneider, austriacki profesor ekonomii, specjalizujący się w badaniu nieformalnych gospodarek ocenia, że cypryjska szara strefa ma wielkość 26 procent całego PKB tej niewielkiej wyspy. W tym niechlubnym rankingu zajmuje drugą pozycję w strefie euro. Gorzej wygląda sytuacja tylko w Estonii.

Zmiany w 2013 rokuAby przeciwdziałać kryzysowi rząd Cypryjski w 2012 roku zapoczątkował wprowadzanie zmian. Do najważniejszych należą podniesienie podatku VAT do 18 procent oraz wejście w życie nowych warunków umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania pomiędzy Cyprem i innymi krajami, w tym z Polską.

Od Nowego Roku zarówno wynagrodzenia dyrektorskie jak i dywidendy będą opodatkowane w miejscu rezydencji podatnika, czyli stawką obowiązującą w Polsce - 19 procent. Wcześniej, zgodnie z prawem cypryjskim, podatek wynosił 9 procent.

Cypr do strefy euro dołączył z dniem 1 stycznia 2008 roku. Aby spełnić restrykcyjne wymogi przyjęcia waluty euro, sytuacja finansowa kraju w latach poprzedzających przystąpienie znacznie poprawiła się.

Z deficytu budżetowego wynoszącego jeszcze w 2003 roku 6,3 procent PKB udało się w 2008 roku uzyskać nawet nadwyżkę w wysokości 1,2 procent. Przez wiele lat wzrost gospodarczy był nawet wyższy niż średnia w całej Unii Europejskiej.

źródło: Money.pl na podstawie danych Eurostat i countryeconomy.com

Dobrobyt skończył się w 2009 roku, po wybuchu globalnego kryzysu. Znacznie spadła liczba turystów, którzy w obliczu problemów finansowych rezygnowali z odwiedzania wyspy. Odbiło się to także na całym rynku nieruchomości.

Gwoździem do trumny okazały się problemy zadłużenia w Grecji. Dług finansowany Hellady w znacznej mierze finansowany był przez Cypr. Dwa największe banki: Bank of Cyprus i Popular Bank były jednymi z największych posiadaczy greckich obligacji w Europie.

Kolejnym ciosem dla finansów Cypru były cięcia ratingu kredytowego przez największe światowe agencje. W ten sposób kraj został niemal odcięty od międzynarodowego rynku pieniężnego. Poza tym pojawiły się obawy o to, że podobna sytuacja jak w Grecji może się powtórzyć także na Cyprze. Deficyt budżetowy wzrósł w 2011 roku do 7,4 procent PKB. Tym samym lawinowo zaczął przyrastać dług publiczny, który w tym samym roku wzrósł o blisko 20 procent. Z kolei w 2012 roku przekroczył grubo ponad 14 mld euro.

źródło: Money.pl na podstawie danych countryeconomy.com

Dług publiczny wyniósł w 2012 roku 80,9 procent PKB. Rok wcześniej było to 71,6 procent. Warto przypomnieć, że zgodnie z wymogami UE, nie może on przekraczać 60 procent PKB. Gdy rząd cypryjski nie miał już pomysłu na ratunek finansów kraju, poprosił o pomoc Trojkę (Komisję Europejską, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy). W ten sposób Cypr stał się 5 krajem strefy euro, który zdecydował się na ten krok.

Sytuacja makroekonomiczna Cypru w latach 2011-2012
wskaźnik 2012 2011
PKB -2,30% 0,50%
stopa bezrobocia 8,00% 7,90%
deficyt budżetowy -4,20% PKB -6,30% PKB
dług publiczny 80,90% PKB 71,60% PKB
inflacja 3,40% 3,30%
stopa procentowa 1,50% 1,75%

źródło: Money.pl na podstawie danych Central Inelligence Agency

Aby jednak tę pomoc otrzymać, rząd musiał wprowadzić reformy. Wdrożone zostały środki mające na celu ograniczenie wydatków oraz wyeliminowanie oszustw podatkowych. Mimo to dochody budżetowe wciąż były zbyt niskie żeby pokryć wydatki. W 2012 roku wyniosły one 9 645 bilionów dolarów. Wydatki zaś przekroczyły grubo 10590 bilionów dolarów. Oznaczało to deficyty na poziomie 4,2 procent.

Analizując inne podstawowe wskaźniki makroekonomiczne okazuje się, że jest coraz gorzej. PKB skurczyło się o 2,3 procent, a bezrobocie wzrosło do 8 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Europejski Bank Centralny grozi bankierom Europejski Bank Centralny grozi, że jeśli porozumienia nie będzie, odetnie po tym terminie udostępnianie funduszy cypryjskim bankom.
Poprosili o 5 mld euro. Co dadzą w zamian? Prezydent Cypru uważa Rosję za dobrego partnera. Zobacz, na co jest się w stanie zgodzić w zamian za pożyczkę.
Cypr tonie, ale pojawiła się szansa ratunku Informacje o warunkach porozumienia z Trojką, przekazał przedstawiciel rządu w Nikozji.
Cypr ugina się pod żądaniami Brukseli. Koniec raju? Parlament w Nikozji zgodził się na emisję obligacji ratunkowych oraz nadzór kapitałowy nad bankami. Są kolejne propozycje w sprawie podatków.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)