Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jest porozumienie w sprawie Grecji

0
Podziel się:

Po wielogodzinnych rozmowach na szczycie w Brukseli udało się przywódcom państw eurolandu wypracować wspólne stanowisko.

Jest porozumienie w sprawie Grecji
(ec.europa.eu)

Przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy podkreślił, że kraje strefy euro musiały podjąć szybkie i zdecydowane działania, by pomóc Grecji. Drugi pakiet pomocowy dla Grecji ma wynieść prawie 109 miliardów euro. Decyzję w tej sprawie podjęli przywódcy strefy euro na szczycie w Brukseli.

Herman Van Rompuy podkreślił na konferencji prasowej, że wszystkie kraje eurolandu były świadome, jak problemy Aten mogą zagrozić innym państwom. Dlatego też zdecydowali się udzielić Grekom pomocy.

- _ Z satysfakcją informuję, że wspólnie znaleźliśmy odpowiedź na tę trudną sytuację. Przywódcy krajów strefy euro bronili finansowej stabilności eurolandu. Podjęliśmy dziś ważne decyzje, udało się zwiększyć zdolność kredytową Grecji, uniknąć przeniesienia kryzysu na inne kraje. Zobowiązaliśmy się też poprawić zarządzanie kryzysowe w obrębie strefy euro _ - oznajmił Van Rompuy. Wyjaśnił też, że konieczne było jak najszybsze wsparcie Aten, tak by trudna sytuacja tego kraju nie zagroziła innym państwom strefy euro.

Udział sektora prywatnego, który ma wynieść około 37 miliardów euro, przewiduje kilka możliwości. Chodzi między innymi o zamianę istniejących greckich obligacji na nowe, o wydłużonym okresie spłaty, zamianę greckiego długu na długoterminowe obligacje do 30 lat, jest także propozycja, by europejski fundusz ratunkowy skupował na rynku wtórnym greckie obligacje.

Szef Komisjni Europejskiej Jose Manuel Barroso określił ten plan jako _ ambitny i bardzo wiarygodny _. - _ Po raz pierwszy od początku kryzysu polityka i rynki zgodnie wpółpracowały. Porzebowalismy wiarygodnego planu i mamy wiarygodny plan. Odpowiada on potrzebom zarówno rynków, jak i obywateli. Uspokaja też wszystkie wątpliwości państw euro . To pakiet, pod krótym podpisałby sie każdy rząd tej strefy _ - powiedział szef KE.

Jose Manuel Barroso zapowiedział, że jutro odbędzie się tehcniczne spotkanie Komisji Europejskiej w sprawie pakietu pomocy dla Grecji. Podkreslił, że działania przywódców strefy euro wobec tego kraju _ są wyjątkowe i raczej nie powtorzą się w przypadku innego kraju _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t94099.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/barroso;zaapelowal;o;odpowiedzialnosc;na;szczycie;eurostrefy,165,0,877733.html) Bez tych decyzji Europa sobie nie poradzi Przed jutrzejszym szczytem strefy euro w Brukseli w sprawie pomocy dla Grecji przewodniczący Komisji Europejskiej zaapelował o _ odpowiedzialność europejską _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t148468.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;nie;bedzie;musiala;sie;dokladac;do;ratowania;grecji,159,0,860063.html) Polska nie dołoży się do ratowania Grecji W nowym pakiecie pomocy nie zostanie użyty mechanizm gwarancji z unijnego budżetu, w którym mieliśmy uczestniczyć. Van Rompuy: _ Wybrano formę pożyczek dwustronnych _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t84795.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/75;mld;euro;wystarczy;by;uratowac;portugalie,179,0,800179.html) 75 mld euro wystarczy by uratować Portugalię? Po Grecji i Irlandii, Portugalia, może być kolejnym krajem, który dostanie antykryzysową pomoc.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)