Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jeszcze większe cięcia w unijnej kasie? Tusk mówi o drodze cierniowej

0
Podziel się:

Herman Van Rompuy przedstawi kolejną wersję budżetu. - Przed nami najbardziej krytyczny moment negocjacji - ocenił premier.

Jeszcze większe cięcia w unijnej kasie? Tusk mówi o drodze cierniowej
(PAP/EPA)
bEUDmbUB

Kolejne cięcia w projekcie unijnego budżetu przed szczytem są mało prawdopodobne. Tak powiedział premier Donald Tusk, który rozmawiał dziś w Brukseli na ten temat z szefem Rady Europejskiej. - _ Sytuacja jest o wiele trudniejsza niż się spodziewaliśmy. Przed nami ciernista droga i najbardziej krytyczny moment negocjacji - _ dodał jednocześnie premier.

Herman Van Rompuy w piątek, najpóźniej w poniedziałek, przedstawi kolejną wersję budżetu na lata 2014-2020. Premier powtórzył na spotkaniu, że Warszawa nie zgodzi się na kolejne cięcia. Te obecne już i tak są zbyt duże.

_ - Skala cięć w polityce spójności jest nie do zaakceptowania. To może być baza do negocjacji, ponieważ musimy mieć jakiś punkt wyjścia do rozmów. Jednak budżet musi być wyższy od proponowanego - _ powiedział premier.

bEUDmbUD

_ - Różnice zdań we Wspólnocie są bardzo widoczne - _ podkreślił Donald Tusk. _ - Państwa członkowskie przypominają odległe planety, a nie wspólnotę polityczną. Sytuacja jest o wiele trudniejsza niż sie spodziewaliśmy. Przed nami ciernista droga i najbardziej krytyczny moment negocjacji - _ powiedział premier.

Unijne kraje podzieliły się na dwa obozy. Z jednej strony są kraje takie jak Polska, którym zależy na jak największym wsparciu z unijnej polityki spójności, wyrównującej różnice w rozwoju unijnych regionów. Po drugiej stronie są państwa, które więcej wpłacają do wspólnej kasy niż z niej otrzymują i domagają się znacznych ograniczeń wydatków. To między innymi Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Szwecja i Holandia.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/27/204571.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/polityczne;strzelanie;kwotami;tuska;w;brukseli;i;gwiazdy;na;niebie,54,0,1196854.html) *Polityczne strzelanie kwotami Tuska w Brukseli i gwiazdy na niebie * Przeczytaj, co martwi europosła PSL w negocjacjach budżetowych.

Angela Merkel popiera Polskę w sprawie funduszu spójności - uważa tymczasem szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna. Wczoraj w Berlinie premier i niemiecka kanclerz mówili, że Polska i Niemcy mają odmienne stanowiska w sprawie wysokości cięć w unijnym budżecie na lata 2014-2020, ale są zgodne, że UE potrzebuje szybkiego i mądrego kompromisu.

bEUDmbUJ

_ - To jest wielki kraj, który mówi - Polska dobrze wydaje te pieniądze. Przy żądaniach innych płatników, ograniczania budżetu, to dla nas bardzo ważne - _ uważa Schetyna.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/106/124010.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/donald;tusk;znow;walczy;co;nim;kieruje,128,0,1196416.html) *Donald Tusk znów walczy. Co nim kieruje? * O prawdziwej motywacji premiera pisze Bartosz Chochołowski.

Grzegorz Schetyna dodał , że w negocjacjach w sprawie unijnego budżetu ważne jest żeby głos Polski podczas rozmów był słyszany. Jesteśmy na początku całej rozgrywki - podkreślił. Jutro do Polski przyjeżdża francuski premier Francois Holland. Ma wystąpić przed połączonymi izbami Sejmu i Senatu. Grzegorz Schetyna ma nadzieję, że takie uhonorowanie prezydenta Francji ułatwi nam rozmowy z Francją i wpłynie na potraktowanie Trójkąta Weimarskiego jako podstawy do dobrych decyzji Unii Europejskiej. - _ Holland powinien być otwarty na polskie propozycje i uznać, że warto Polskę wspierać w Unii Europejskiej _ - powiedział wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Jeśli nie będzie dodatkowych cięć przed szczytem, na stole negocjacyjnym pozostanie propozycja, która daje Polsce prawie 74 miliardy euro na politykę spójności, czyli inwestycje i rozwój regionów, by te biedniejsze dogoniły bogate.

bEUDmbUK
Czytaj więcej w Money.pl
"Donald Tusk popełnił negocjacyjny błąd" W negocjacjach o unijnym budżecie powinniśmy bronić naszych interesów - przekonuje Witold Waszczykowski z PiS-u.
Dla nich budżet UE jest nie do przyjęcia Zapowiedzieli, że nie zaakceptują propozycji redukcji funduszy rzędu 25 mld euro.
Lewandowski: Londyn to największa bariera Przeszkodą w przeforsowaniu korzystnego dla Polski budżetu UE może być też Francja, której rolnicy tracą najbardziej.
bEUDmbVe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)