Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Juncker naciska: Musimy ratować Grecję

0
Podziel się:

Premier Luksemburga i szef eurogrupy ostrzega przed odkładaniem na jesień decyzji o nowej pomocy dla Aten.

Juncker naciska: Musimy ratować Grecję
(PAP/EPA)

Premier Luksemburga i szef eurogrupy Jean-Claude Juncker ostrzega przed odkładaniem na jesień decyzji UE o nowej pomocy dla Grecji - podał berliński dziennik _ Der Tagesspiegel _. Berlin sugerował w czwartek, że chce poczekać z decyzją o wsparciu dla Aten do września.

Na zdjęciu szef eurogrupy Jean-Claude Juncker i były minister finansów Grecji Giorgos Papakonstantinou

_ - Nie uważam, że powinniśmy dopuścić do tego, by decyzje zostały przesunięte na wrzesień _ - powiedział Juncker dziennikowi _ Tagesspiegel _.

Dodał, że postulat Niemiec, aby włączyć prywatny sektor finansowy w rozwiązanie greckich problemów, zostanie spełniony. _ Będzie udział prywatnych wierzycieli (w pomocy dla Aten - PAP) _ - powiedział Juncker.

Zastrzegł jednak, że w tej sprawie nie wolno przekroczyć pewnych _ czerwonych linii _. Jak powiedział, udział banków w ratowaniu Grecji musi odbywać się na zasadzie dobrowolności i nie może dojść do utracenia możliwości spłaty kredytu oraz dalszego spadku wiarygodności kredytowej Grecji.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t128583.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/frank;bedzie;kosztowal;3;5;zlotego;zobacz;o;ile;skocza;twoje;raty,151,0,852119.html) Frank będzie kosztował 3,5 złotego. Zobacz, o ile skoczą twoje raty
Sposób włączenia sektora prywatnego w ratowanie będącej w coraz bardziej dramatycznej sytuacji Grecji jest głównym tematem spornym między państwami strefy euro.

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble zaproponował zamianę greckich obligacji państwowych na nowe (tzw. przeprofilowanie). Okres wykupu obligacji byłby wydłużony do siedmiu lat, natomiast wartość i oprocentowanie pozostałyby bez zmian.

Także partie chadecko-liberalnej koalicji rządzącej w Niemczech uzależniają swoje poparcie dla nowego programu wsparcia dla Aten od udziału w nim prywatnych inwestorów. Niemcy, jako największa gospodarka UE, ponoszą największy ciężar ratowania zadłużonych państw strefy euro.

Sceptyczne w sprawie udziału prywatnych wierzycieli w ratowaniu Grecji są Europejski Bank Centralny i kilka państw strefy euro, w tym Francja.

Komisarz UE ds. walutowych Olli Rehn oczekuje, że decyzja o nowym programie pomocy dla Grecji zostanie podjęta na posiedzeniu eurogrupy 11 lipca. W czwartek niemieckie źródła zbliżone do negocjacji sygnalizowały jednak, że Berlin chce przesunięcia terminu decyzji o nowej pomocy dla Aten na wrzesień, co pozwoli zyskać czas na kompromis w sprawie udziału prywatnych inwestorów.

Kompromis może przynieść spotkanie kanclerz Niemiec Angeli Merkel i prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego w Berlinie. _ Wierzę, że ta rozmowa przyniesie rozwiązanie _ - powiedział w piątek sekretarz stanu w niemieckim ministerstwie spraw zagranicznych Werner Hoyer w rozmowie z telewizją ZDF. Dodał, że oba kraje mają strategiczny interes w tym, by wzmocnić wspólną walutę.

Wielkość planowanego nowego programu pomocy dla Grecji szacowany jest na ponad 90 mld euro do połowy 2014 r. Pierwszy pakiet ratunkowy wart 110 mld euro, przyznany Grecji w zeszłym roku przez kraje strefy euro oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy, okazuje się niewystarczający, by Grecja mogła spłacać długi.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)