Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kaczyński apeluje do Tuska. "Nie podpisujcie paktu fiskalnego"

0
Podziel się:

Według prezesa PiS, pakt oznacza podział UE, a dla Polski - autodegradację. Dziś rozpoczyna się nieformalny szczyt Unii.

Kaczyński apeluje do Tuska. "Nie podpisujcie paktu fiskalnego"
(PAP/Andrzej Hrechorowicz)

Pakt - według prezesa PiS - _ oznacza w istocie podział UE _, a dla Polski - _ autodegradację _.* *Dziś po południu rozpoczyna się w Brukseli nieformalny szczyt UE, podczas którego unijni przywódcy podejmą decyzję w sprawie wzmacniającego dyscyplinę finansową paktu fiskalnego.

Polska zabiega, by kraje spoza strefy euro mogły - jako obserwatorzy - uczestniczyć we wszystkich posiedzeniach szczytów euro.

_ - Jeszcze raz apelujemy do premiera, by nie godził się na wejście Polski do paktu fiskalnego _ - mówił Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej w Warszawie. W jego ocenie, pakt fiskalny _ oznacza w istocie podział UE _ i to, że Polska nie będzie miała _ głosu decydującego _. _ - Zgoda na pozycję kraju, który nie ma takiego głosu, jest autodegradacją _ - ocenił prezes PiS.

Ponadto - zauważył Kaczyński - przyjęcie paktu fiskalnego zakłada, że Polska ma _ w przewidywalnej przyszłości _ dążyć do wejścia do strefy euro, a to - zdaniem prezesa PiS - _ żadnego ekonomicznego sensu w tej chwili nie ma _. _ _

_ _

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/30/40478.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ke;bronimy;prawa;krajow;spoza;strefy,179,0,1016243.html) *Komisja Europejska za Polską. Kształt paktu niekorzystny * _ KE będzie bronić stanowiska państw spoza euro, by były zapraszane na szczyty euro _ - powiedziała Pia Ahrenkilde Hansen. _

_ - Nie widać perspektywy, w której Polska gospodarka skorzysta na tym, że wejdziemy do strefy euro _ - mówił polityk PiS. Jak dodał, jeśli obecnie nasz kraj cieszy się _ z dobrych wyników, jeżeli chodzi o wzrost PKB, to właśnie dzięki temu, że mamy złotówkę _.

_ - To jest apel, by nie zadawalać się jakimiś ochłapami i nie udawać, że się coś załatwiło, bo wiadomo, że się nic nie załatwi _ - powiedział Kaczyński.

Pytany z jakimi krajami Polska mogłaby stworzyć koalicję w przypadku nie podpisania paktu fiskalnego, Kaczyński ocenił, że jest kilka państw, które _ z całą pewnością tego nie podpisze i trzeba z nimi współpracować w tym kierunku, by skłonić UE do powrotu do normalnych procedur _. _ - Mamy do czynienia z rozpadem dotychczasowej struktury prawnej UE i to jest zjawisko w najwyższym stopniu niebezpieczne _ - podkreślił prezes PiS.

Zdaniem Kaczyńskiego, można było wcześniej szukać koalicjantów dla polskiego stanowiska _ w Środkowej Europie lub po drugiej stronie Bałtyku _. _ - Współpraca z Wielką Brytanią też jest możliwa _ - dodał. _ - Można coś zdziałać, jeśli ma się pełną determinację i nie liczy na żadne osobiste awanse w UE. Jeżeli ktoś chce płynąć w tzw. głównym nurcie, to nie może zdziałać nic na żadnym azymucie _ - zaznaczył prezes PiS.

Polska nie zaakceptuje paktu fiskalnego, jeśli będzie zagrażał wspólnotowemu decydowaniu w UE - oświadczył premier Donald Tusk. Dodał, że Warszawa jest gotowa ponosić współodpowiedzialność za realizację paktu, jeśli będzie współdecydować.

Premier Tusk i nowy przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz spotkali się w Brukseli na kilka godzin przed szczytem UE poświęconym m.in. paktowi fiskalnemu, który ma wzmocnić dyscyplinę finansową.

Tusk oświadczył po rozmowie z szefem PE, że Polska chce _ paktu fiskalnego, który wzmocni, a nie osłabi wspólnotę europejską _. _ - Nie wyrazimy akceptacji dla paktu fiskalnego w kształcie, który, naszym zdaniem, zagraża wspólnotowemu charakterowi podejmowania przyszłych decyzji _ - powiedział premier.

Pomimo sprzeciwu Francji, Polska zabiega o to, by kraje spoza strefy euro mogły uczestniczyć we wszystkich szczytach eurolandu. Najnowszy projekt paktu przewiduje możliwość udziału sygnatariuszy paktu spoza strefy euro w szczytach grupy, ale nie we wszystkich i pod warunkiem ratyfikacji dokumentu.

_ _

_ Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/197/37829.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/dyplomaci;w;brukseli;wierza;w;kompromis;z;polska;ws;szczytow,179,0,1014707.html) *"To problem". Bruksela nas przekonuje, że... * W Brukseli dyplomaci, także Francji, wierzą, że uda się znaleźć kompromis z Polską w sprawie udziału państw spoza euro w szczytach dotyczących paktu fiskalnego. _

_ - Polska, podobnie jak wiele innych państw, jest gotowa wziąć pełną współodpowiedzialność za realizację paktu fiskalnego pod jednym warunkiem, że te państwa, które biorą współodpowiedzialność, będą także współdecydowały o tym, jak wygląda realizacja tego paktu _ - oświadczył szef polskiego rządu.

Jak mówił Tusk, Polska chce _ mocnego zarządzania gospodarczego w Europie, dyscypliny budżetowej i działania na rzecz wzrostu _, tymczasem - w jego opinii - zapisy paktu w tym obszarze są mało ambitne, a umowa w obecnym kształcie może mieć większe, negatywne skutki polityczne.

_ - Dla Polski zapisy w pakcie fiskalnym w tej kwestii wydają się nawet mało ambitne, nie są z naszego punktu widzenia wystarczająco odważne. Spodziewamy się zatem dużo poważniejszych skutków stricte politycznych i je - te skutki - oceniamy jako negatywne _ - oświadczył Tusk. Dodał, że polskie stanowisko uzyskało pełne zrozumienie u nowego szefa PE.

Tusk zaznaczył też, że Martin Schulz jest znany jako _ niezwykle twardy i rzetelny obrońca i rzecznik Europy jako wspólnoty _. _ - Dlatego dla Polaków zmiana na fotelu przewodniczącego PE nie była zmianą przykrą, mimo że odszedł Polak _ - dodał premier. Schulz zastąpił na stanowisku szefa PE Jerzego Buzka.

O pakcie fiskalnym czytaj w Money.pl
Politycy niemal zgodni. W jakiej sprawie? Jutro unijni liderzy będą decydować o kształcie paktu, który ma nałożyć dyscyplinę finansową na kraje strefy euro.
Decydująca rozgrywka ws. strefy euro. Kiedy? Premier Włoch Mario Monti spodziewa się, że na poniedziałkowym szczycie UE zapadną wiążące decyzje ws. _ systemu dyscypliny finansów publicznych _.
"Tak" dla unii fiskalnej. Pod warunkiem Bułgaria na razie przyłączy się do tej części paktu, która zobowiązuje kraje unijne do przestrzegania dyscypliny finansowej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)