Notowania

Jarosław Kaczyński
11.03.2014 14:40

Kaczyński krytykuje rząd za gazoport

Szef PiS powiedział, że budowa przebiegała z różnego rodzaju kłopotami. Mówił, że odwlekano niektóre decyzje, m.in. dotyczące tego, kto ma realizować inwestycję.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

_ Budowa w Świnoujściu musi być jak najszybciej skończona _ - podkreślił prezes PiS. _ Inwestycja była realizowana w niewłaściwy sposób _- ocenił.

Kaczyński podczas konferencji prasowej w Świnoujściu zaznaczył, że przed ponad 7 laty zapadła decyzja o dywersyfikacji dostaw gazu do Polski, a jej elementem była budowa gazoportu w Świnoujściu.

Szef PiS powiedział, że budowa przebiegała z _ różnego rodzaju kłopotami _. Mówił, że odwlekano niektóre decyzje, m.in. dotyczące tego, kto ma realizować inwestycję. _ Kłopoty były trwałym elementem tego przedsięwzięcia: przesuwano terminy, zmieniano dyrektorów, dochodziło do upadku przedsiębiorstw, były groźby strajków. Inwestycja strategiczna dla Polski była prowadzona w sposób wysoce niewydolny, nie była traktowana jak powinna _ - ocenił Kaczyński.

_ Ten naiwny obraz świata, który towarzyszył przez cały czas różnego rodzaju decyzjom z wymiaru bezpieczeństwa kraju, tutaj trwał. Dzisiaj mamy zmianę. Nie chcemy w tej chwili podejmować problemu odpowiedzialności za taką politykę (...). Jednego chcemy i mamy obowiązek to powiedzieć: ta inwestycja powinna być bardzo szybko skończona. Nie może być tak, że termin już przesuwany, nie zostanie dotrzymany _ - powiedział szef PiS. Podkreślił, że po zakończeniu inwestycji Polska nie mogłaby być już poddana szantażowi gazowemu.

We wrześniu ubiegłego roku spółka Polskie LNG i budujące terminal w Świnoujściu konsorcjum Saipem-Techint-PBG podpisały aneks do kontraktu, z którego wynika, że terminal gazowy w Świnoujściu będzie gotowy do eksploatacji do końca 2014 roku. Dotychczasowa umowa przewidywała oddanie terminalu do eksploatacji 30 czerwca 2014 roku, ale od dłuższego czasu wiadomo było, że termin ten odsunie się w czasie, m.in. z powodu ostrego kryzysu branży budowlanej i bankructw wykonawców inwestycji w 2012 roku. Pod koniec lutego informowano, że terminal jest gotowy w 75 proc.

Terminal LNG w Świnoujściu pozwoli na sprowadzanie do Polski do 5 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie, z możliwością powiększenia tej zdolności do 7,5 mld m sześc. rocznie. Jest pierwszym tego typu projektem w Europie Środkowo-Wschodniej. Rząd uznał inwestycję za strategiczną.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: Jarosław Kaczyński, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, gospodarka polska, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz