Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kalinowski: 500 milardów złotych zamiast 300

0
Podziel się

Wyliczenia europosła PSL Jarosława Kalinowskiego roztaczają przed naszym kraje perspektywę potężnych dotacji.

Kalinowski: 500 milardów złotych zamiast 300
(PAP/Paweł Kula)
bDAfshNh

Były minister rolnictwa, europoseł PSL Jarosław Kalinowski dowodził dzisiaj, że - wbrew temu, co mówią liderzy PO - Polska w kolejnych latach może dostać z UE nie 300 mld złotych, a nawet około 500 mld złotych. Według niego różnica wynika stąd, że PO _ zapomniała o rolnictwie _.

Kalinowski nawiązał na konferencji prasowej do spotu wyborczego PO, w którym premier Donald Tusk, szef MSZ Radosław Sikorski, komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski i szef PE Jerzy Buzek przekonują, że Polska może w kolejnych latach uzyskać z przyszłego unijnego budżetu nawet 300 mld złotych.

W opinii europosła Stronnictwa, Polska może dostać znacznie więcej - nawet około 500 mld złotych. Jak mówił, z projektu budżetu UE na lata 2014-2020, przedłożonego w czerwcu tego roku wynika, że z Funduszu Spójności nasz kraj może otrzymać około 86 mld euro, oprócz tego - 36 mld euro przeznaczono na Wspólną Politykę Rolną.

bDAfshNj

_ - Chcemy zawalczyć o wyrównanie dopłat, czyli o zwiększenie jeszcze środków w I filarze i chcemy w II filarze, tam gdzie jest rozwój obszarów wiejskich, utrzymać pozycję lidera w całej UE. Sumując: 86 mld na spójność plus co najmniej 36 mld na rolnictwo, przeliczając to po kursie zbliżonym do dzisiejszego, to już mamy ponad 500 mld złotych, o które chcemy zawalczyć w Unii Europejskiej _ - wyliczał polityk PSL.

PAP/Jacek Turczyk
- _ Nie o 300 mld złotych tu chodzi więc, a chodzi o kwotę około 500 mld złotych _- dodał. Jego zdaniem, różnica w wyliczeniach wynika z tego, że _ koledzy z PO zapomnieli o rolnictwie _. _ - Dlatego tak ważne jest to, żeby po wyborach w rządzie było mocne, silne Polskie Stronnictwo Ludowe. Musi być silna pozycja nasza w przyszłym rządzie, żeby tych pieniędzy przypilnować _ - zaznaczył Kalinowski.

bDAfshNp

Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej nowego budżetu na lata 2014-2020, niezatwierdzoną jeszcze przez kraje UE, Polska mogłaby otrzymać w ramach polityki spójności nawet 80 mld euro (około 300 mld zł).

Wspólna Polityka Rolna ma pozostać jedną z dwóch (po polityce spójności) najważniejszych unijnych polityk z budżetem w wysokości 371,72 mld euro (nieznacznie mniej niż obecnie), z czego 281 mld byłyby przeznaczone na dopłaty bezpośrednie a 89,9 mld na rozwój obszarów rolnych. 30 proc. płatności bezpośrednich ma być uwarunkowane przestrzeganiem kryteriów środowiskowych w rolnictwie. Dla rolników z Polski nowy budżet - według unijnych ekspertów - oznacza zwiększenie dopłat bezpośrednich o _ kilkadziesiąt euro _ od hektara. Nowy budżet UE ma być głosowany pod koniec 2012 roku.

O rolnictwie czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t97438.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/psl;zaprezentowalo;nowy;spot;znow;funky;polak,118,0,923254.html) Nowy spot Ludowców. W roli głównej... PSL zaprezentowało swój kolejny spot wyborczy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/241/t38641.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bgk;wyplacil;wniskodawcom;prawie;59;miliardow;zlotych;srodkow,106,0,923242.html) 59 miliardów złotych. Tyle nam wypłacił... Od początku 2010 roku obowiązuje nowy sposób przekazywania wnioskodawcom pieniędzy z programów unijnych. Zgodnie z ustawą o finansach publicznych pieniądze wypłaca teraz BGK
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/t20165.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/zdaniem;sawickiego;system;subwencji;rolniczych;jest;niesprawiedliwy,118,0,921718.html) PSL atakuje Niemców i Francuzów. Dla dopłat Według Sawickiego Komisja Europejska również popiera redystrybucję środków na subwencje dla rolników, ale jej propozycje dotyczące reformy Wspólnej Polityki Rolnej nie idą wystarczająco daleko.
bDAfshNK
fundusze unijne
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)