Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kanonizacja Jana Pawła II i Jana XXIII. Rzym szacuje koszty

Przyjęcie ogromnej fali pielgrzymów może sporo kosztować Wieczne Miasto, które już zwróciło się z prośbą o pomoc do premiera Włoch.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Yaisog Bonegnasher /CC/Flickr)

Na prawie osiem milionów euro władze Rzymu szacują koszty przygotowania miasta na przyjęcie 27 kwietnia fali pielgrzymów w związku z kanonizacją Jana Pawła II i Jana XXIII. Burmistrz prosi o fundusze na ten cel rząd Matteo Renziego, który na razie nie odpowiada.

Według obliczeń przedstawionych przez burmistrza włoskiej stolicy Ignazio Marino wszystkie wydatki wyniosą 7,8 miliona euro w razie - jak zastrzegł on - najwyższego z przewidywanych napływu wiernych z całego świata.

Wydatki te to m.in. przygotowanie miejsc parkingowych dla kilku tysięcy autokarów, punktów informacyjnych dla pielgrzymów, fundusze na wypłatę nadgodzin pracownikom wszystkich służb miejskich, zapewnienie całodobowej komunikacji, telebimy ustawione w różnych punktach dla tych, którzy nie zmieszczą się na placu Świętego Piotra.

Od kilku tygodni Marino przedstawia wysokie liczby oczekiwanych w Wiecznym Mieście pielgrzymów. Jego zdaniem przyjedzie ich kilka milionów. Zupełnie inne szacunki ogłosiło zrzeszenie stołecznego handlu i usług, które spodziewa się ponad 400 tysięcy przybyszów spoza Rzymu.

Komentatorzy zastanawiają się w mediach, czemu służyć mają podawane przez burmistrza prognozy dotyczące fali kilku milionów pielgrzymów, a także nad tym, czy nie przyniosą one odwrotnego skutku. Wyrażane są opinie, że może to skłonić do rezygnacji z przyjazdu wielu indywidualnych pielgrzymów, wybierających się na mszę kanonizacyjną.

Żadnych dokładnych liczb nie podaje Watykan, który wyjaśnia zarazem - bezpośrednio odpowiadając Marino - że wszelkie ogłaszane dane są niewiarygodne, bo nie mają podstaw.

W obliczu tej polemiki milczy rząd Matteo Renziego, który skoncentrowany jest na szukaniu oszczędności w wydatkach i kierowaniu do lokalnych władz wszystkich szczebli o to, by poszły w jego ślady.

Zauważa się, że burmistrz nie miał nawet okazji spotkać się z włoskim premierem. Gdy udał się do Urzędu Rady Ministrów, został przyjęty w sekretariacie współpracownika Renziego.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/40/m264744.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/franciszek;osobiscie;zadecyduje;o;dacie;kanonizacji;jana;pawla;ii,73,0,1338697.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Papież sam zadecyduje o dacie kanonizacji
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/148/m287892.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kanonizacja;jana;pawla;ii;do;watykanu;pojedzie;trzech;prezydentow,233,0,1510377.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Trzech polskich prezydentów na kanonizacji
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/201/m294089.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rocznica;smierci;jana;pawla;ii;uroczystosci;na;pl;pilsudskiego,248,0,1508856.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kanonizacja nie tylko Jana Pawła II
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/148/m264596.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rzym;reklamuje;sie;przy;okazji;kanonizacji,106,0,1505898.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rzym reklamuje się przy okazji kanonizacji
Tagi: kanonizacja jana pawła ii, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz