Notowania

Przejdź na
kryzys w hiszpanii
27.07.2012 18:46

Kary dla przestępców podatkowych. Hiszpański rząd chce je zaostrzyć

Za przestępstwa podatkowe grozić ma kara do 6 lat pozbawienia wolności i grzywna równa sześciokrotnej wielkości zdefraudowanej sumy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(clspeace/CC/Flickr)

Rząd Hiszpanii zaproponował zaostrzenie kar dla przestępców podatkowych, którym ma grozić do 6 lat więzienia. Do 4 lat grozić będzie oszukującym hiszpański ZUS i urzędy pracy. Politycy winni przestępstw podatkowych mają stracić prawo startu w wyborach.

Za przestępstwa podatkowe grozić ma kara do 6 lat pozbawienia wolności i grzywna równa sześciokrotnej wielkości zdefraudowanej sumy. Rząd obniżył też kwotę, od jakiej ma grozić więzienie za oszustwo podatkowe. Do tej pory wynosiła ona 120 tys. euro rocznie. Teraz rząd chce, by wystarczyło, że w ciągu czterech lat niezadeklarowana w urzędzie skarbowym suma wyniesie 50 tys. euro. Przestępstwa podatkowe mają się przedawniać po 10, a nie 6 latach jak dotychczas.

4 lata w więzieniu grożą za fałszowanie kont przedsiębiorstw, ukrywanie danych oraz oszustwa, których ofiarą jest hiszpański ZUS i urzędy pracy.

W ciągu ostatniego półrocza, w Hiszpanii, gdzie w ramach walki z kryzysem rząd poszukuje wszelkich dodatkowych wpływów do budżetu, dokonano 112 tys. inspekcji podatkowych. Wykryto 14 tys. fikcyjnych firm, które istniały tylko po to, żeby otrzymywać rządowe subwencje i pomoc z UE. Ponad 4 tysiącom bezrobotnym udowodniono, że równocześnie brali zasiłki i pracowali.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/153/m216473.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pomoc;dla;hiszpanii;moze;wzrosnac;do;300;mld;euro,8,0,1132808.html) *Hiszpania dostanie 300 mld euro? Przecieki * Wiele zależy od decyzji rządu w Berlinie. Nowością jest wprowadzenie przepisów zakazujących ponownego startu w wyborach osoby na publicznym stanowisku dokonującej przestępstw podatkowych. Dlatego przed wprowadzeniem w życie przyjętych w piątek propozycji, rząd zaproponuje nowelizację prawa wyborczego i kodeksu karnego. Na temat wszystkich wypowie się parlament - będzie to jednak formalność, bo rządząca Hiszpanią Partia Ludowa (PP) dysponuje większością głosów.

Pod względem skali dokonywanych przestępstw podatkowych Hiszpania jest na dziesiątym miejscu na świecie. Kwota, która rocznie omija tam fiskusa, jest szacowana przez Instytut Studiów Podatkowych na 70 mld euro. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Finansów, 37 proc. ankietowanych Hiszpanów przyznało, że popiera przestępstwa podatkowe.

Zwalczanie ich może nie tylko zwiększyć wpływy do kasy państwa, ale też zmniejszyć bezrobocie, którego odsetek wynosi 24,6 proc. Jak wynika z badań uniwersytetu w Nawarze, zmniejszenie rozmiarów przestępczości podatkowej o 1 proc. oznacza wzrost zatrudnienia o 2 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Kryzys w Hiszpanii. Co czwarty dorosły bez pracy Bezrobocie najbardziej dotyka młodych. Bez pracy jest co drugi obywatel Hiszpanii, który nie ukończył 25. roku życia.
Wydano cztery razy za dużo na ratowanie banku? Uzdrowienie Bankii mogło kosztować nie 23,5 tylko 6 mld euro.
To przez nich drożeją hiszpańskie obligacje Według _ Financial Times _ hiszpańskie obligacje nie dlatego są rekordowo drogie dlatego, że podjęte przez rząd Mariano Rajoya kroki ku sanacji finansów są niewłaściwie.
Tagi: kryzys w hiszpanii, kary, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, prawo, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz