Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Anna Widzyk
|

KE zaleca otwarcie negocjacji w sprawie przystąpienia Serbii do UE

0
Podziel się:

Catherine Ashton podkreśliła, że rekomendacje Komisji Europejskiej oznaczają decydujące zerwanie z przeszłością i wspólny krok w kierunku Europy.

KE zaleca otwarcie negocjacji w sprawie przystąpienia Serbii do UE
(Sergeibach/Dreamstime)

Komisja Europejska zaleciła państwom UE rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Serbią, a także negocjacji umowy o stabilizacji i stowarzyszeniu pomiędzy UE a Kosowem. Daty rozpoczęcia rozmów Bruksela ma wyznaczyć w czerwcu.

Drogę do podjęcia decyzji o rozpoczęciu negocjacji otworzyło piątkowe porozumienie między Belgradem a Prisztiną w sprawie normalizacji stosunków.

_ Serbia i Kosowo udowodniły, że potrafią skoncentrować się na przyszłości zamiast tkwić w więzach przeszłości. Nasze rekomendacje są jasne: zarówno Serbia, jak i Kosowo zasługują na to, by umożliwić im decydujący krok w kierunku ich europejskich perspektyw _ - oświadczył komisarz UE ds. rozszerzenia Sztefan Fuele.

Także szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton podkreśliła, że rekomendacje Komisji Europejskiej oznaczają _ decydujące zerwanie z przeszłością i wspólny krok w kierunku Europy _.

W swoim raporcie na temat Serbii KE ocenia, że kraj ten spełnił priorytetowy warunek zbliżenia z UE, poprzez podjęcie kroków w kierunku poprawy relacji z Kosowem i zaangażowanie w prowadzony pod auspicjami UE dialog z Prisztiną. Raport wskazuje także, że Serbia wznowiła starania, by przeprowadzić reformy, mające na celu zapewnienie praworządności, niezawisłości kluczowych instytucji, wolności mediów, niedyskryminacji, ochrony mniejszości oraz poprawy warunków dla przedsiębiorczości.

Także raport KE na temat Kosowa wskazuje na postępy tego kraju w realizacji priorytetowych celów, dotyczących rządów prawa, administracji publicznej, ochrony mniejszości i handlu.

Kosowo, dawna prowincja Serbii zamieszkana głównie przez Albańczyków, ogłosiło niepodległość w 2008 roku, czego Belgrad nigdy nie uznał. Od normalizacji stosunków między tymi krajami UE uzależniła zgodę na rozpoczęcie negocjacji akcesyjnych z Belgradem.

Po sześciu miesiącach negocjacji, prowadzonych pod auspicjami UE, premierzy Serbii Ivica Daczić i Kosowa Hashim Thaci parafowali 19 kwietnia porozumienie o normalizacji wzajemnych stosunków. W poniedziałek treść porozumienia zatwierdził rząd w Belgradzie. Przewiduje ono autonomię w wielu dziedzinach dla wspólnoty gmin serbskich w północnym Kosowie. Serbia zobowiązała się, że nie będzie blokować procesu integracji Kosowa z UE.

Czytaj więcej o tej sprawie w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)