Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

KE zbada możliwość przyspieszenia płatności dla Cypru

0
Podziel się:

Komisja Europejska zbada czy płatności, które Cypr ma otrzymać z budżetu
unijnego na lata 2014-2020, mogłyby zostać przekazane temu krajowi możliwie jak najwcześniej -
wynika z listu szefa KE Jose Manuela Barroso do prezydenta Cypru Nikosa Anastasiadisa.

KE zbada możliwość przyspieszenia płatności dla Cypru
(ec.europa.eu)

Komisja Europejska zbada czy płatności, które Cypr ma otrzymać z budżetu unijnego na lata 2014-2020, mogłyby zostać przekazane temu krajowi możliwie jak najwcześniej - wynika z listu szefa KE Jose Manuela Barroso do prezydenta Cypru Nikosa Anastasiadisa.

To odpowiedź na wcześniejsze pismo Anastasiadisa do Barroso, w którym prezydent zwrócił się o wsparcie Cypru w czasie kryzysu.

Szef KE napisał, że zaproponuje zbadanie możliwości przyspieszenia płatności w ramach budżetu na lata 2014-2020. Chodzi o to, by środki wypłacane były jak najszybciej, gdy Nikozja potrzebuje pomocy, a nie stopniowo, na przestrzeni kilku lat. Według Barroso można rozważyć przyspieszenie wykorzystania środków z polityki spójności oraz programów wsparcia obszarów wiejskich.

_ Cypr nie otrzyma więcej pieniędzy, a budżet unijny dla tego kraju się nie zmieni. Chodzi o to, aby środki zostały wypłacone jak najszybciej. To jednak ciągle tylko propozycja, która prawdopodobnie będzie wymagała zgody Parlamentu Europejskiego i państw członkowskich _ - powiedziała PAP we wtorek rzeczniczka KE ds. polityki regionalnej Shirin Wheeler.

Zwróciła uwagę, że _ jeszcze nigdy nie sięgnięto po taki środek _. _ Trzeba też pamiętać, że jeśli zgodzimy się na takie rozwiązanie w przypadku Cypru, może okazać się, że inne kraje tez będą chciały z niego skorzystać _ - dodała.

W swym liście prezydent Cypru porusza także propozycję procentowego zwiększenia dofinansowania unijnego dla projektów realizowanych w ramach środków polityki spójności i rozwoju obszarów wiejskich.

Wheeler wyjaśniła, że w tym przypadku również nie chodzi o zwiększenie środków unijnych dla Cypru. _ Jeśli poziom dofinansowania wynosi 85 proc. i zwiększymy go o 10 proc., to oczywiście zmniejsza się narodowy udział - do 5 proc., ale jednocześnie zmniejsza się też wartość projektu. To rozwiązanie może być zastosowane w przypadku obecnego budżetu. Wystarczy, że Cypr o to poprosi, a KE się na to zgodzi _ - powiedziała Wheeler. Zaznaczyła jednak, że jeśli Cypr chciałby, aby ten mechanizm funkcjonował również w budżecie na lata 2014-2020, to taką propozycję musi wystosować KE i musi ona uzyskać akceptację PE.

Barroso zaznaczył we wtorkowym liście, że obecnie KE prowadzi rozmowy ze wszystkimi państwami członkowskimi na temat głównych kierunków przyszłego programowania funduszy strukturalnych. _ Oczywiście sytuacja Cypru zmieniła się i to programowanie musi to odzwierciedlać. Bez wątpienia wymaga to (...) przekierowania środków _ - zaznaczył. Wyraził przekonanie, że przyznana Cyprowi pula środków - 945 mln euro - da impuls dla rozwoju gospodarki.

Prezydent Anastasiadis poinformował w piątek, że jego kraj będzie potrzebował dodatkowej pomocy od UE. Wystąpienie to wywołało spekulacje na rynkach finansowych, że Nikozja chce otrzymać od Brukseli więcej pieniędzy w ramach przyznanego już pakietu pomocowego w wysokości 10 mld euro. Jednak cypryjski dyplomata w Brukseli Michalis Kumides powiedział, że Cypr oczekuje od KE tylko pomocy technicznej, _ by w perspektywie średniookresowej znaleźć lepsze sposoby wykorzystywania unijnych funduszy strukturalnych _.

Cypr przyjął plan stabilizacji systemu bankowego i finansów rządowych, aby móc skorzystać z pakietu międzynarodowej pomocy finansowej wartości 10 mld euro: 9 mld euro od strefy euro i Europejskiego Banku Centralnego i 1 mld euro od Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Na spełnienie warunków uzyskania tej pożyczki Nikozja ma czas do 2018 roku.

Czytaj więcej o sytuacji na Cyprze w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/m265872.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kryzys;na;cyprze;kiedy;otworza;banki,125,0,1275517.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Cypryjskie banki znów otwarte? Decyzja... Według wcześniejszych planów miało to nastąpić jutro.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/135/m265351.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/kryzys;na;cyprze;decyduja;sie;losy;kraju,90,0,1274714.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Decydują się losy Cypru. Parlament podjął pierwsze decyzje To najważniejsze głosowania w historii kraju. - _ Jestem pewien, że gdy projekty ustaw zostaną przyjęte, zapanuje chaos. _
[ ( http://static1.money.pl/i/h/46/m75822.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/kryzys;na;cyprze;prezydent;zadzwonil;wytlumaczyc;sie;putinowi,239,0,1272303.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Prezydent Cypru dzwonił do Putina. Po co? rozmowa trwała około pół godziny i dotyczyła stosunków finansowych między obu krajami.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)