Notowania

włochy
22.11.2010 11:44

Kino, teatr i opera dziś nie dla Włochów. Trwa wielki strajk

250 tysięcy osób protestuje przeciw cięciom nakładów na kulturę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

250 tysięcy pracowników protestuje przeciwko zmniejszeniu nakładów państwa na kulturę. Zamknięte dziś są kina, teatry dramatyczne i operowe, opustoszały plany filmowe i nie ma prób w filharmonii.

Protestujący uważają, że rząd nie ma przemyślanej polityki dla ich sektora. _ La Republica _ pisze w ostrym komentarzu, że rządzący nie doceniają wagi kultury, ponieważ nie są jej odbiorcami. Dziennik wytyka premierowi Silvio Berlusconiemu (na zdjęciu), że w czasie ostatnich czternastu lat tylko raz pojawił się w mediolańskiej _ La Scali _. Inni politycy też nie pojawiają się na premierach ani koncertach.

Jeszcze dwa lata temu wsparcie państwa dla kultury wynosiło 400 milionów euro. Teraz spadło ono o połowę. Włoscy artyści, zatrudnieni w placówkach kulturalnych nie mają - w odróżnieniu od innych europejskich państw - zbiorowego układu pracy. Nie mogą więc bronić się przed coraz częstszą praktyką przenoszenia produkcji za granicę, gdzie jest taniej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/100/t91492.jpg ) ] (http://manager.money.pl/styl/ciekawostki/artykul/piwo;u;jana;pawla;ii;papiez;patronem;pubu;,25,0,690457.html) Piwo u Jana Pawła II. Papież patronem pubu. Lokal został otwarty w centrum Rzymu z inicjatywy m.in. miejscowej diecezji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t112023.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/bossi;przeprosil;rzymian;za;nazwanie;ich;swiniami,142,0,684430.html) Bossi przeprosił rzymian za nazwanie ich "świniami" Włoski minister zrobił to z obawy przed wotum nieufności.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/41/t96553.jpg ) ] (http://manager.money.pl/strategie/case_study/artykul/osmiu;z;dziesieciu;zwyciezow;cannes;na;dotacjach,131,0,619907.html) Ośmiu z dziesięciu zwycięzców Cannes na dotacjach Niektóre produkcje z programu MEDIA dostały też Oscary.
Tagi: włochy, wiadomości, styl, wiadmomości, gospodarka, unia, highlife, fundusze unijne, gospodarka światowa, lifestyle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz