Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kliczko: Janukowycz zastawił państwo, zostajemy na Majdanie

0
Podziel się:

Pozostajemy tu, by bronić niepodległości kraju - oświadczył wieczorem na kijowskim Majdanie, jeden z liderów opozycji.

Kliczko: Janukowycz zastawił państwo, zostajemy na Majdanie
(PAP/EPA)

_ Prezydent Ukrainy oddał Ukrainę w zastaw Rosji; pozostajemy tu, by bronić niepodległości kraju _ - oświadczył wieczorem na kijowskim Majdanie, jeden z liderów opozycji i trwających tu protestów antyrządowych.

_ Władze wyprzedają interesy narodowe! Ukraiński naród ma prawo wiedzieć, czego naobiecywał Janukowycz Moskwie. Według naszych informacji Janukowycz po prostu oddał kraj w zastaw Rosji. Pozostajemy tutaj, by bronić prawa do życia w wolnym kraju! _ - powiedział opozycjonista.

_ Jedynym wyjściem dla kraju są przedterminowe wybory. Ogłaszam, że Janukowycz jest moim osobistym przeciwnikiem! Wyzywam go na ring! _ - ogłosił Kliczko, bokserski mistrz świata wagi ciężkiej i lider ugrupowania Udar.

Przywódca opozycyjnej partii Swoboda Ołeh Tiahnybok oświadczył, że Janukowycz podpisał w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem porozumienia, do których zawarcia nie upoważnił go naród. _ Umowy, które podpisał Janukowycz, są dla Ukrainy haniebne. Janukowycz oddał do lombardu strategiczne gałęzie naszej gospodarki, jednak my nie ustąpimy! Rząd (premiera Mykoły) Azarowa do dymisji! _ - oświadczył.

Trzeci z liderów protestów, który też wystąpił na Majdanie, Arsenij Jaceniuk z Batkiwszczyny zaapelował, by Ukraińcy pozostali w tym miejscu aż do osiągnięcia ostatecznego zwycięstwa.

_ Spotkamy się tutaj w dniu św. Mikołaja (w prawosławiu 19 grudnia) i przyjdziemy na Nowy Rok. Prosimy was, byście przychodzili tutaj codziennie i tak, krok za krokiem, dojdziemy do zwycięstwa! _ - przemawiał ze sceny, żądając od Janukowycza opublikowania dokumentów, które podpisał z Putinem.

Jaceniuk wyraził nadzieję, że 30-procentowa obniżka ceny za rosyjski gaz zaowocuje taką samą obniżką stawek, płaconych za to paliwo przez zwykłych Ukraińców. Zgromadzeni na Majdanie ludzie poparli tę propozycję głośnym _ Tak! _.

Na Majdanie Niepodległości zebrało się we wtorek wieczorem ok. 30 tys. osób. Opozycja nawoływała ich wcześniej do udziału w wiecu, obawiając się, że Janukowycz może podpisać w Moskwie dokumenty o wstąpieniu Ukrainy do Unii Celnej Rosji, Białorusi i Kazachstanu.

Tego dnia po spotkaniu Janukowycza z Putinem w Moskwie ogłoszono, że Rosja obniży Ukrainie cenę gazu do 268,5 dolara za 1000 metrów sześciennych i zainwestuje w ukraińskie obligacje rządowe 15 mld dolarów.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)