Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Koalicja w Niemczech. Dogadają się?

0
Podziel się:

Za największą przeszkodę w porozumieniu uważano dotychczas kwestię podatków.

Angela Merkel, kanclerz Niemiec
Angela Merkel, kanclerz Niemiec (ec.europa.eu)

Przewodniczący niemieckiej SPD Sigmar Gabriel powiedział wczoraj gazecie Bild am Sonntag, że podwyżka podatków, której domagała się jego partia, nie jest celem samym w sobie, sygnalizując gotowość do kompromisu z CDU/CSU w sprawie koalicji.

_ - Podwyżka podatków nie jest dla nas celem samym w sobie _ - powiedział Gabriel w wywiadzie dla niedzielnego wydania tabloidu _ Bild _.

Szef SPD podkreślił, że przyszły niemiecki rząd stanie przed _ dwoma sprzecznymi zadaniami _. _ Z jednej strony musimy zmniejszyć zadłużenie państwa, z drugiej strony musimy więcej inwestować w oświatę, infrastrukturę, w miasta i gminy _ - wyjaśnił Gabriel, dodając, że jego partia zapowiadała przed wyborami, iż realizacja tych zadań będzie wymagać podniesienia podatków dla najbogatszych.

_ - Jeżeli CDU i CSU chcą tego uniknąć, to muszą wskazać alternatywne źródło sfinansowania tych zadań _ - powiedział Gabriel. Minister finansów Wolfgang Schaeuble (CDU) zasygnalizował, że realizacja postulowanych przez SPD celów jest możliwa bez zwiększania obciążeń podatkowych. _ - Niemcy dysponują nadwyżkami w budżecie państwa. Jeżeli będziemy rozsądnie gospodarować, to sfinansowanie zadań państwa nie powinno być trudne _ - powiedział Schaeuble tygodnikowi _ Wirtschaftswoche _. Kanclerz Angela Merkel wymieniła w sobotę inwestycje w oświatę i naukę wśród najważniejszych zadań przyszłego rządu.

Kierowana przez Merkel CDU i jej bawarska sojuszniczka CSU dwa tygodnie temu zdecydowanie wygrały wybory do Bundestagu, uzyskując 41,5 proc. głosów. Ponieważ jednak obie chadeckie partie nie zdobyły w parlamencie absolutnej większości, a ich dotychczasowy sojusznik FDP nie przekroczył progu wyborczego, Merkel musi znaleźć nowego koalicjanta. W rachubę wchodzą SPD - 25,7 proc. - i Zieloni - 8,4 proc.

Pierwsze spotkanie sondażowe przedstawicieli partii chadeckich i SPD odbyło się w zeszły piątek; kolejne rozmowy zapowiedziano na 14 października. Za największą przeszkodę w porozumieniu uważano dotychczas kwestię podatków.

SPD zapowiadała podczas kampanii wyborczej podniesienie stawki dla najlepiej zarabiających do 49 proc., by zyskać dodatkowe środki na oświatę, infrastrukturę i spłatę długów państwa. Obecnie najwyższy próg podatkowy wynosi 42 proc., a dla małej grupy o dochodach powyżej 250 tys. euro rocznie obowiązuje stawka 45 proc.

Merkel wykluczała zwiększenie obciążeń podatkowych dla firm i obywateli, ostrzegając przed spowolnieniem wzrostu gospodarczego i likwidacją miejsc pracy.

W najbliższy czwartek CDU i CSU będą rozmawiały o ewentualnej koalicji z partią Zieloni, jednak stworzenie przez te partie koalicyjnego rządu uważane jest za mało prawdopodobne.

Jeżeli chadecy i socjaldemokraci wynegocjują umowę koalicyjną, to będzie ona musiała zostać zaakceptowana w partyjnym referendum przez wszystkich członków SPD. Proces tworzenia rządu może w związku z tym potrwać nawet do początku przyszłego roku.

Czytaj więcej w Money.pl
CSU i SPD rozmawiały o koalicji. Znów będą O wyznaczeniu kolejnego terminu na 14 października poinformowała dziennikarzy po spotkaniu sekretarz generalna SPD Andrea Nahles.
Niemcy bliżej Rosji? To poprawi ich stosunki Cytowany we wtorek przez rządową "Rossijską Gazietę" ceniony w Rosji niemiecki politolog Alexander Rahr przewiduje, że w wypadku utworzenia w Niemczech koalicji CDU/CSU-SPD nastąpi znacząca poprawa stosunków między Moskwą i Berlinem.
Te obietnice mogą kosztować 30 mld euro Rządzące w Niemczech partie chadeckie CDU i CSU przyjęły, trzy miesiące przed wyborami do Bundestagu, program wyborczy.
Po wyborach mówi o podwyżce podatków Wolfgang Schaeuble w wywiadzie dla tygodnika _ Die Zeit _ nie wykluczył, wbrew przedwyborczym zapowiedziom, zgody na podwyżkę podatków dla najbogatszych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)