Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dotacje unijne
04.01.2011 12:55

Kolej straci środki z UE? Bo może nie zdążyć

Pieniądze, by nie przepadły, zostaną przesunięte na projekty drogowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bratan/Dreamstime)

_ - 9 lutego może zapaść decyzja w sprawie przesunięcia unijnych pieniędzy z projektów kolejowych na drogowe _ - zapowiedziała minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. Jej zdaniem wykorzystanie unijnych środków na transport kolejowy może być zagrożone.

_ - Ile da się wycisnąć z projektów kolejowych, tyle wyciśniemy. Natomiast jesteśmy po pewnych rozmowach mówiących o przesunięciu środków na drogi tam, gdzie nie będzie możliwe zrealizowanie projektów kolejowych w terminie do 2015 roku _ - powiedziała Bieńkowska.

Pytana, kiedy można spodziewać się decyzji o przesunięciu środków, odparła: _ 9 lutego mamy komitet monitorujący wszystkie programy, który zatwierdzi te decyzje: zarówno jeśli chodzi o podział krajowej rezerwy wykonania między regionami z woj. opolskim na pierwszym miejscu, (...) i przesunięcia między programami _.

Dodała, że osobiście jest niechętna temu przesunięciu, bo kolej jest ważna dla polskiej gospodarki i także Komisja Europejska przywiązuje do niej dużą wagę.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/14/t93454.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/pkp;przyznano;20;mld;zl;wiekszosc;przepadnie,107,0,737387.html) PKP przyznano 20 mld zł. Większość przepadnie?

_ - Natomiast patrząc z punktu widzenia interesów Polski i tego, żeby pieniędzy nie stracić, to tam, gdzie nie będziemy widzieć takiej możliwości - właściwie jest to w tej chwili chyba wyłącznie sektor kolejowy - to będziemy pieniądze przesuwać na drogi, gdzie potrzeby są o wiele większe _ - zaznaczyła.

Jednocześnie podkreśliła, że _ nie ma jeszcze ostatecznej decyzji co do tego, jaka kwota będzie przesunięta ewentualnie z kolei na drogi _. _ - Ministerstwo Infrastruktury musi nam przedstawić bardzo konkretne wyliczenia, których jeszcze nie mamy _ - powiedziała.

Jak poinformowała, procent zakontraktowania unijnych środków na inwestycje kolejowe jest znacznie niższy niż średnia dla wszystkich programów. Kolej podpisała umowy jedynie na 20 proc. dostępnych środków. Średnia podpisanych umów w całym programie operacyjnym Infrastruktura i Środowisko to około 50 proc.

Jej zdaniem wykorzystanie pieniędzy na inwestycje drogowe nie jest zagrożone, _ ponieważ 95 proc. środków, które mieliśmy przeznaczone na autostrady jest zakontraktowanych, czyli mamy podpisane umowy _.

_ - 2011 rok będzie zakończeniem masowego kontraktowania. Będą oszczędności. Teraz rozpoczynamy z KE dyskusję na temat przesunięć w programach. W tym roku kończymy podpisywanie umów _ - podsumowała.

Resort rozwoju regionalnego poinformował, że Polska wydała już ponad połowę z 67 mld euro na lata 2007-2013. W 2010 roku resort udokumentował w KE wydatki na kwotę 35,7 mld zł, o blisko 9 mld zł więcej niż planowano.

_ - Musimy wszystkie te pieniądze wydać, a potem odzyskać z Komisji Europejskiej. W 2011 roku środki zostały zaplanowane w takiej kwocie, jaką Ministerstwo Rozwoju Regionalnego proponowało. Jest to wydatkowanie 68 mld zł; planujemy, że wróci z tego w przyszłym roku blisko 50 mld zł _ - powiedziała Bieńkowska.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/27/t127003.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/po;chce;wiecej;czasu;by;zmienic;kolej,67,0,747075.html) PO chce więcej czasu, by zmienić kolej Szef klubu PO jest przekonany, że sytuacja w PKP będzie się systematycznie poprawiała.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/100/t127588.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/przeprosiny;nie;wystarczyly;prezes;pkp;polecial,157,0,745373.html) Przeprosiny nie wystarczyły, prezes PKP poleciał Andrzej Wach podzielił los wiceministra. Za chaos na kolei.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t126452.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/znow;horror;w;pociagach;kolej;sie;tlumaczy,248,0,747000.html) Znów horror w pociągach. Kolej się tłumaczy W podróż wybrało się kilkakrotnie pasażerów więcej niż normalnie - poinformowali kolejarze.
Tagi: dotacje unijne, ue, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, unia, najważniejsze, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz