Notowania

kryzys w grecji
11.01.2012 13:36

Kolejne oszczędności zaszkodzą Grecji?

Gospodarka kraju wpada w spiralę śmierci i ekonomiści zaczynają kwestionować politykę oszczędności - twierdzi Washington Post.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/FOTOLINK/East News)

Zadłużoną i bliską bankructwa Grecję zmuszono do kolejnych cięć budżetowych. Gospodarka kraju wpada w spiralę śmierci i ekonomiści zaczynają kwestionować politykę oszczędności. Nikt nie dowiódł, że ona działa - twierdzi dzisiejszy _ Washington Post _.

Analitycy spoglądając na _ zdewastowany krajobraz gospodarczy _ Grecji zaczynają się zastanawiać, czy aby zaaplikowane temu krajowi _ lekarstwo nie zabija przypadkiem pacjenta _ - pisze waszyngtoński dziennik.

Bezrobocie w Grecji wzrosło do 18,8 procent, gdy zaledwie rok temu wynosiło 13,3 proc. W przeciążonych publicznych szpitalach zaczyna brakować wszystkiego, od strzykawek do gazy. Rosną statystki samobójstw, uzależnień od narkotyków, przestępstw, przypadków HIV i liczba bezdomnych.

Brak zaufania konsumentów sprawia, że wydatki gospodarstw - najważniejsze koło zamachowe gospodarki - spadły gwałtownie, powodując gigantyczne straty dla prywatnych firm.

W rezultacie Grecja ma do czynienia równocześnie z załamującą się gospodarką i poważnym kryzysem społecznym, co rzuca kraj na kolana - pisze _ Washington Post _.

Krytycy polityki szybkich cięć budżetowych posługują się przykładem pogłębiającej się recesji, by dowieść, że _ lekarstwo zabija pacjenta _, który wszedł - jak twierdzą niektórzy ekonomiści - w fazę głębokiego kryzysu.

Co więcej, choć Grecja zgodziła się na kolejne cięcia i oszczędności, by otrzymać następny pakiet pomocowy, który ma ją uratować przed bankructwem, sceptycy twierdzą, że kraj i tak może się okazać niewypłacalny. Niektórzy ekonomiści apelują, by zamiast przyspieszać cięcia i podnosić podatki, rząd w Atenach skoncentrował się na modernizacji gospodarki i wprowadzaniu zachęt podatkowych, by nakręcić wzrost lub przynajmniej spowolnić spiralę śmierci, w którą wpada gospodarka.

Następne cięcia mogą wepchnąć kraj w _ skurcz ekonomiczny _, który oznaczać będzie znacznie większe spowolnienie gospodarcze, niż przewidywano - sugeruje waszyngtoński dziennik.

Czytaj więcej o problemach Grecji
Grecy zgodzą się na cięcia? On na pewno nie Nowa Demokracja nie poprze w greckim parlamencie żadnych nowych programów oszczędnościowych.
Grecy i Włosi zawodzą. Nie dostaną pieniędzy? Unijni eksperci przerwali wizytę w Atenach, która miała zakończyć się raportem z realizacji programu reform przez Grecję. Komisja Europejska wyraziła też zastrzeżenia co do nowego planu oszczędnościowego Włoch.
MFW nie wierzy w Grecję. Pieniądze pożycza Międzynarodowy Fundusz Walutowy ma dla zadłużonego kraju trzy pomysły na poprawę sytuacji.
Tagi: kryzys w grecji, grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz