Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Komisarz Rehn: W tym roku musimy rozwiązać kryzys

0
Podziel się:

Wzmocnienie przeznaczonego na ratowanie zadłużonych krajów Eurolandu Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (ESM) nastąpi latem.

Komisarz Rehn: W tym roku musimy rozwiązać kryzys
(ec.europa.eu)

Kryzys w strefie euro musi zostać rozwiązany w 2012 r. - powiedział komisarz UE ds. walutowych Olli Rehn w opublikowanym dzisiaj wywiadzie z niemieckim dziennikiem _ Sueddeutsche Zeitung _. Ostrzegł też przed porażką programu pomocy dla Grecji.

- _ Rok 2011 był bardzo ciężki. Nie udało się przezwyciężyć kryzysu, a jedynie go ograniczyć. W tym roku musimy rozwiązać kryzys. Kierunek działań został wytyczony przez postanowienia szczytu UE. Najważniejsze instrumenty to pakt fiskalny i stały Europejski Mechanizm Stabilizacyjny _ - powiedział Rehn.

Jak dodał Komisja Europejska opowiada się za wzmocnieniem przeznaczonego na ratowanie zadłużonych krajów eurolandu Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego (ESM), który ma wejść w życie latem. Negocjacje w tej sprawie trwają. - _ Jestem przekonany, że latem wprowadzimy wystarczający mechanizm ochronny _ - powiedział.

Rehn pośrednio przyznał, że za uprawnione uważa apele o większe zaangażowanie Niemiec w ratowanie euro. - _ Apele te skierowane są nie tylko do niemieckiego rządu, ale do wszystkich, którzy teraz są w lepszej sytuacji. Te rządy nie mogą zapominać, jak bardzo korzystają na euro dzięki stabilnym rynkom eksportowym i dzięki stabilnej walucie. Ponieważ w strefie euro nie dochodzi do deprecjacji walut, eksport krajów takich jak Niemcy jest teraz dzięki euro dużo większy niż przed jego wprowadzeniem _ - powiedział komisarz.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/50/m201010.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/piec;powodow;dla;ktorych;powinienes;sie;bac;upadku;euro,163,0,1003939.html) *Pięć powodów do obaw przed upadkiem euro * Rozpad strefy euro to czarny scenariusz. Ale nawet mniej dramatyczny rozwój sytuacji w Europie odczujemy wszyscy. Jego zdaniem europejscy politycy powinni wzmocnić presję na partie polityczne w Grecji, aby przekonać tamtejsze władze do wywiązywania się ze zobowiązań wynikających z programu pomocowego dla tego zagrożonego bankructwem kraju. - _ W przeciwnym razie program poniesie porażkę, co nie pomoże ani Grekom ani Europie _ - ocenił Rehn.

- _ Powinniśmy dać Grekom pole manewru, by zreformowali swój kraj. Jednocześnie ważne jest, by dotrzymali zobowiązań oszczędnościowych. Doświadczenia w Europie i poza nią pokazują, że przeprowadzenie szybkich, trudnych reform jest lepszym rozwiązaniem, niż płacenie przez długi czas za błędy przeszłości _ - ocenił komisarz.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego są od wtorku w Atenach, by skontrolować realizację warunków otrzymania przez Grecję nowego pakietu pomocowego. Jest on niezbędny dla sfinansowania wykupu greckich obligacji wartości około 14,4 mld euro, których wymagalność wypada 20 marca.

O kryzysie w Europie czytaj w Money.pl
Rozmowy o oddłużeniu. "Decydujący moment" Przedstawiciele sektora bankowego przeprowadzili w Atenach owocne rozmowy z greckim premierem i ministrem finansów.
Europa w recesji! Czy Rostowski nas na to przygotował? Bank Światowy publikuje fatalną prognozę. Sprawdzamy wśród innych ekspertów, czy ta czarna wizja się sprawdzi.
Chińska waluta zdetronizuje dolara? Strefa euro wchodzi w recesję. Czy w burzliwych czasach rozsądni inwestorzy mogą wiele zyskać? Zobacz, co mówią bankowi analitycy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)