Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja Europejska oczekuje od Włochów reform

0
Podziel się:

Wybory parlamentarne we Włoszech wygrała centrolewica na czele z Partią Demokratyczną, uzyskując jednak tylko nieznaczną przewagę nad centroprawicą pod wodzą byłego premiera Silvio Berlusconiego.

Komisja Europejska oczekuje od Włochów reform
(PAP/EPA)

Komisja Europejska oświadczyła, że ma zaufanie do włoskiej demokracji i oczekuje, iż przyszły rząd tego kraju będzie wywiązywał się ze zobowiązań wobec UE, kontynuując politykę reform.

_ - Komisja Europejska ma zaufanie do włoskiej demokracji i będzie współpracować z przyszłym rządem, aby przywrócić wzrost gospodarczy i zatrudnienie we Włoszech _ - oświadczył w Brukseli rzecznik KE Olivier Bailly, komentując wyniki zakończonych w poniedziałek wyborów parlamentarnych we Włoszech.

_ - Włochy są dużym krajem założycielskim UE (...). Komisja ufa w zdolność włoskich władz do ustanowienia większości (rządowej), która będzie kontynuować działania, służące wzrostowi gospodarczemu i zatrudnieniu, których Włochy potrzebują, aby zmniejszyć zadłużenie _ - powiedział Bailly. _ - Nasze podejście do Włoch nie zmieniło się. Nadal będziemy pomagać temu państwu _ - oświadczył.

Rzecznik podkreślił, że obecny rząd premiera Mario Montiego _ przeprowadził bardzo ważne reformy, niezbędne dla włoskiej gospodarki i obywateli _. Jak dodał, Komisja _ słyszy sygnały zaniepokojenia _ mieszkańców Włoch z powodu trudnych reform. Ale - jak podkreślił - _ podejmowane przez minione 15 miesięcy działania szły we właściwym kierunku _. _ - Trzeba pamiętać, że były to działania zgodne ze zobowiązaniami wobec Komisji Europejskiej i pozostałych państw członkowskich _ - dodał.

Wybory parlamentarne we Włoszech wygrała centrolewica na czele z Partią Demokratyczną, uzyskując jednak tylko nieznaczną przewagę nad centroprawicą pod wodzą byłego premiera Silvio Berlusconiego. Na trzecim miejscu jest populistyczny, założony w internecie Ruch Pięciu Gwiazd komika Beppe Grillo. Dopiero czwarty wynik wyborczy uzyskała lista obecnego premiera Montiego, co odczytano jako wyraz niezadowolenia wyborców z polityki oszczędności, forsowanej przez UE.

Podczas gdy w Izbie Deputowanych centrolewica pod wodzą Pier Luigiego Bersaniego może liczyć na poparcie większości, to jednak brak faktycznej większości w Senacie grozi tym, że prace gabinetu będą tam blokowane.

Czytaj więcej w Money.pl
Czy uda się powołać rząd? Cała Unia patrzy Po raz kolejny wyborcy w kraju UE zaprotestowali przeciwko polityce cięć.
Pełna konsternacja polityków i ponure nastroje Konsternacja jest tak duża, że na razie żadnych planów na przyszłość nie przedstawił przywódca centrolewicowej Partii Demokratycznej, jej kandydat na premiera Pier Luigi Bersani.
"Włochy znalazły się na drodze do populizmu" Prasa w Niemczech bardzo krytycznie ocenia wyniki wyborów parlamentarnych. _ To dowód na skłonność Włochów do ucieczki przed rzeczywistością _.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)