Notowania

prawa konsumenta
09.04.2013 15:58

Komisja Europejska wszczyna postępowanie w sprawie płatności kartami MasterCard

Komisja sprawdzi czy również inne praktyki MasterCard nie ograniczają konkurencji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ElsvanderGun/iStockphoto)

Komisja Europejska poinformowała o wszczęciu postępowania w sprawie opłat międzybankowych za transakcje kartami MasterCard. KE chce sprawdzić, czy firma nie naruszyła unijnych przepisów antymonopolowych.

Postępowanie Komisji będzie dotyczyć opłat międzybankowych nakładanych na transakcje realizowane za pomocą kart płatniczych niezarejestrowanych w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Takie opłaty obowiązują na przykład, gdy amerykański turysta płaci kartą kredytową MasterCard na terenie Unii Europejskiej.

Zdaniem Komisji Europejskiej takie opłaty są zwykle przerzucane na sprzedawców, a ci przerzucają je na konsumentów. Komisja sprawdzi też, czy inne praktyki MasterCard nie ograniczają konkurencji.

Jeszcze przed początkiem lata KE zamierza zaproponować nowe regulacje w sprawie opłat międzybankowych w przypadku płatności kartami.

W 2007 r. Komisja zakazała firmie MasterCard transgranicznych prowizji międzybankowych w ramach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Podobne postępowanie toczy się w sprawie innego wydawcy karty - firmy Visa.

MasterCard to firma zrzeszająca instytucje finansowe wydające karty płatnicze sygnowane marką i logo MasterCard. Jest notowana na giełdzie nowojorskiej. Została założona w latach 60. przez amerykańskie banki.

Czytaj więcej w Money.pl
Unia naciska na Austrię. Chodzi o banki Luksemburg zapowiedział złagodzenie tajemnicy bankowej. Unia chce, by Austria poszła jego śladem.
Takich faktur nie można wystawiać Przedsiębiorca nie może skorzystać z nowej możliwości potwierdzenia sprzedaży fakturą uproszczoną, jeśli nabywcą jest osoba nieprowadząca działalności gospodarczej.
UOKiK dla Money.pl: Coraz więcej skarg na nc+ - Tylko dziś napisało do nas 30 niezadowolonych klientów - przyznaje rzecznik UOKiK. Urząd nie wyklucza wszczęcia postępowania w tej sprawie.
Tagi: prawa konsumenta, mastercard, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, prawo, najważniejsze, wiadmości, fundusze unijne, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz