Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komisja Europejska zakazała importu i eksportu pałek policyjnych

0
Podziel się:

Chodzi o to, by sprzęt produkowany w UE nie był stosowany do represji czy wykonywania wyroków śmierci.

Komisja Europejska zakazała importu i eksportu pałek policyjnych
(JaguarJulie/CC/Flickr)

KE rozszerzyła też listę towarów, których eksport podlega kontroli, o niektóre środki znieczulające. Chodzi o to, by sprzęt produkowany w UE nie był stosowany do represji czy wykonywania wyroków śmierci.

Decyzja Komisji Europejskiej rozszerza istniejącą od 2005 roku listę towarów podlegających zaostrzonym kontrolom eksportowym ze względu na to, że mogą być użyte do stosowania represji, wyroków śmierci, tortur lub niehumanitarnego traktowania ludzi.

_ - Chcę podkreślić, że UE jest przeciwna jakiejkolwiek formie kary śmierci, a dzisiejsza decyzja jest wkładem do szerzej zakrojonych wysiłków UE na rzecz zniesienia na świecie kary śmierci _ - oświadczyła w komunikacie szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton.

KE nałożyła obowiązek posiadania specjalnego zezwolenia na eksport do państw trzecich niektórych środków znieczulających, które mogą być stosowane podczas wykonywania kary śmierci. Zakazała m.in. eksportu i importu pałek policyjnych i kajdanek rażących prądem.

Ashton zaznaczyła w komunikacie, że w przyszłym roku UE całkowicie zrewiduje obowiązujące obecnie zasady eksportu i importu tzw. towarów podwójnego zastosowania, czyli tych, które nie są sprzętem wojskowym ani policyjnym, ale mogą być użyte do wyrządzenia krzywdy.

Według obecnie obowiązujących reguł UE może zakazać eksportu lub importu takich towarów do państw, o których wiadomo, że stosują karę śmierci lub tortury. Może też zaostrzyć kontrole sprzętu eksportowanego do tych państw.

O poprawę obowiązujących w UE zasad zaapelowała w marcu 2010 r. organizacja obrony praw człowieka Amnesty International.

Czytaj więcej o decyzjach Komisji Europejskiej
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t190771.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowak;komisja;europejska;chwali;nas;za;kolej,100,0,988516.html) Chwalą nas za kolej. Zobacz dlaczego KE pozytywnie oceniła projekty polskiego rządu, by pieniądze na kolej służyły przede wszystkim na modernizację i rewitalizację istniejących sieci, a nie budowę połączeń dużych prędkości.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t40477.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/komisja;europejska;trzeba;traktatu;by;automatycznie;karac;za;deficyt,26,0,988442.html) To za mało by karać łamiących limit deficytu KE przestrzegła, że umowa międzyrządowa ws. paktu fiskalnego może nie wystarczyć, by sankcje dla państw łamiących limit 3 proc. deficytu były automatyczne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/34/t100642.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/komisja;europejska;ma;propozycje;zmian;w;vat,55,0,983351.html) Unia chce więcej zarabiać na tym podatku KE uważa, że w czasie, gdy państwa UE muszą konsolidować swoje budżety, potrzebna jest reforma systemu podatku od towarów i usług.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)