Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Komorowski w Strasburgu: Więcej Europy!

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski chce współdziałać w tworzeniu planów naprawczych europejskiej gospodarki.

Komorowski w Strasburgu: Więcej Europy!
(PAP/EPA)

Prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że Polska chce współdziałać w tworzeniu planów naprawczych europejskiej gospodarki, choć nie należy do strefy euro. W wystąpieniu na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego prezydent oświadczył, że odpowiedzią polskiej prezydencji na kryzys jest _ Więcej Europy _.

Bronisław Komorowski powiedział, że na czele Rady Unii Europejskiej stoi dziś Polska, która wierzy w powodzenie integracji. Sytuacja Europy jest jednak trudna. Działania niektórych instytucji finansowych podważają wiarę w wolny rynek, a wiele decyzji gospodarczych zapada poza demokratycznie wybranymi parlamentami. Pod znakiem zapytania stoi europejski model społeczny.

Unia Europejska i jej społeczeństwa znajdują się w punkcie zwrotnym. Prezydent podkreślił, że upadek wspólnej europejskiej waluty mógłby doprowadzić do odwrócenia tendencji integracyjnych, a nawet do rozpadu Unii. Oświadczył, że Polska nie zgodzi się na powrót protekcjonizmu i zamykanie granic w Europie.

Komorowski powiedział, że w obliczu problemów Europy trzeba wiele zmienić. W przeciwnym razie Europa stanie wobec kontestacji społecznej. - oświadczył prezydent. Zapowiedział, że Polska chce jak najszybszego przyjęcia unijnego pakietu stabilizacyjnego i zaapelował o jego poparcie. Mówiąc o pomysłach zacieśnienia integracji wokół strefy euro Komorowski podkreślił, że tak daleko idące zmiany wymagałyby zmian w traktatach.

Polski prezydent przypomniał, że integracja europejska dokonywała się mimo wojen i konfliktów. Cena, jaką trzeba było zapłacić za bezpieczeństwo i pokój w Europie - rezygnacja z części suwerenności - opłaciła się jak nigdy wcześniej - powiedział Komorowski. Przypomniał, że wśród tych, którzy w dawnych wiekach myśleli o zjednoczonej Europie byli też Polacy. Prezydent podkreślił, że istotne zjednoczenie Europy dokonało się po upadku komunizmu w 1989 roku. Dotychczasowa Europejska Wspólnota Gospodarcza przekształciła się w Unię Europejską, która zacieśniła wzajemne więzy. Świadczy o tym powstanie wspólnej waluty europejskiej i powstanie strefy Schengen.

Komorowski przypomniał, że państwa postkomunistyczne, które chciały wstąpić do Unii, musiały się zreformować i przekształcić. W Polsce ten proces się powiódł - zbudowano stabilny system polityczny i gospodarczy. Prezydent przypomniał, że Unia Europejska pomogła Polsce w tym procesie i dodał, że to Parlament Europejski jest ostoją solidarności.

O ratowaniu eurolandu czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/13/t47117.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kotecki;wyjscie;grecji;z;euro;coraz;bardziej;realne,226,0,908002.html) Wyjście Grecji z euro coraz bardziej realne Sam ewentualny proces powinien być przeprowadzony tak, aby nie doszło do zarażenia innych krajów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t95746.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/merkel;ujawnia;co;mysli;o;plajcie;grecji,215,0,907991.html) Merkel ujawnia, czy pozwoli na plajtę Grecji Niemiecka kanclerz powiedziała co myśli o pomocy dla tego kraju i spekulacjach o wyjściu Aten z eurolandu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/144/t34192.jpg ) ] (http://www.money.pl/pieniadze/wiadomosci/artykul/euro;i;dolar;najdrozsze;w;tym;roku;frank;ruszyl;w;gore,174,0,907438.html) Euro i dolar najdroższe w tym roku. Frank ruszył w górę Najważniejsze waluty gwałtownie zaczęły drożeć. Spekulanci pozbywają się złotego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)