Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
unia
03.12.2009 05:19

Koniec 16-letniej "wojny bananowej"?

Unia Europejska oraz kraje Ameryki Łacińskiej porozumiały się w sprawie ceł na te owoce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mckaysavage/CC/Flickr)

Unia Europejska oraz kraje Ameryki Łacińskiej podpiszą jutro wstępne porozumienie, które zakończy trwający od 16 lat spór o unijny reżim importu bananów - oświadczyli dyplomaci zaangażowani w negocjacje.

Jak podaje agencja Reutera, kluczowym elementem porozumienia kończącego najdłuższy w historii Światowej Organizacji Handlu (WTO) spór będzie jednorazowa obniżka unijnych ceł ze 176 dol. do 148 dol. za tonę bananów, a następnie stopniowa redukcja stawek aż do 114 dol. w 2016 r.

_ - Wszyscy się na to zgadzają. Ostatnie przeszkody zostały pokonane _ - twierdzą cytowani przez agencję Reutera anonimowi dyplomaci, którzy prowadzili rozmowy na ten temat na marginesie konferencji ministerialnej WTO w Genewie.

_ Wojna bananowa _ rozpoczęła się w 1993 r., gdy w ramach integracji rynków wewnątrz UE przyjęto jednolite zasady handlu bananami, przewidujące preferencyjne warunki dla ubogich państw ACP, będących w większości byłymi europejskimi koloniami. Zaprotestowali wówczas eksporterzy bananów z Ameryki Łacińskiej: Ekwador, Gwatemala, Honduras i Meksyk oraz Stany Zjednoczone, gdzie siedziby mają największe korporacje handlujące południowoamerykańskimi owocami (m.in. Chiquita, Dole, Del Monte).

W 1999 r. Bruksela przegrała spór przed WTO i została zmuszona do zmiany reżimu importowego. Do wyroku tego zastosowała się na początku 2006 r. Unijne cła zostały zrównane dla eksporterów ze wszystkich regionów świata, lecz państwom ACP wciąż przysługiwały wysokie kwoty bezcłowe. W 2008 r. WTO orzekła, że nowe zasady także są sprzeczne z regułami handlu międzynarodowego.

Tagi: unia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz