Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koniec współpracy Unii z MFW? "Trojkę należy zlikwidować"

0
Podziel się:

Unijna komisarz ds. sprawiedliwości chce zlikwidować tzw. Trojkę.

Koniec współpracy Unii z MFW? "Trojkę należy zlikwidować"
(ec.europa.eu)

Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Viviane Reding (na zdj.) opowiedziała się na łamach niemieckiej gazety _ Stuttgarter Zeitung _ za zakończeniem współpracy UE z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w procesie reformowania zadłużonych krajów Eurolandu.

- _ Trojkę należy zlikwidować _ - powiedziała Reding w wywiadzie dla środowego wydania gazety. - _ Trojka była konieczna w sytuacji nadzwyczajnej, gdy trzeba było szybko stworzyć nową strukturę. Obecnie Europa posiada zdolności, pozwalające jej na analizowanie problemów gospodarczych i finansowych _ - wyjaśniła unijna komisarz ds. sprawiedliwości.

Trojka składa się z przedstawicieli Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego oraz MFW. Eksperci tego gremium przygotowują w imieniu kredytodawców raporty oceniające realizację uzgodnionych programów reform oraz stanu finansów publicznych zadłużonych krajów - Grecji, Cypru i Portugalii. Od ich pozytywnej oceny zależy przekazanie tym krajom kolejnych pożyczek.

Jak podkreśla _ Stuttgarter Zeitung _, Reding chce - w przeciwieństwie do niemieckiego ministra finansów Wolfganga Schaeublego, który kilka tygodni temu opowiedział się za zakończeniem współpracy z MFW w dalszej perspektywie - zakończyć tę współpracę _ w ciągu kilku miesięcy _.

Jej zdaniem Komisja Europejska wie lepiej, jak osiągnąć sprawiedliwy kompromis w negocjacjach z krajami pogrążonymi w kryzysie. - _ Zgodnie z traktatami unijnymi jesteśmy zobowiązani do działań wspierających socjalną gospodarkę rynkową _ - powiedziała Reding, dodając, że _ nasze europejskie problemy powinniśmy rozwiązywać w Europie _ - powiedziała Reding.

Jak pisze dziennik _ Handelsblatt _, szczególnie Niemcy, ale także Finlandia, opowiadały się za udziałem MFW w programach pomocy dla krajów strefy euro, gdyż nie były przekonane, że UE sama sprosta temu zadaniu. Gazeta odnotowuje zarazem, że trojka jest _ znienawidzona przez mieszkańców krajów trapionych przez kryzys _. Podczas wtorkowego strajku generalnego w Grecji domagano się wydalenia przedstawicieli trojki z kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Rozłam w trojce narzucającej cięcia i reformy? Bruksela pokłóciła się z MFW o Grecję. Poszło o wzrost gospodarczy.
"MFW stracił niezależność. To zniszczy..." _ Fundusz pod wodzą Christine Lagarde został wykorzystany jako przykrywka dla europejskich polityków _.
Po Grecji biorą się za Portugalię. Pomogą? Rozpoczęte w poniedziałek badanie finansów kraju to już siódma taka analiza przeprowadzana przez trojkę, odkąd w roku 2011 Lizbonie przyznano warty 78 mld euro pakiet pomocowy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)