Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koniec z Grecją? Przekroczyli już wszystkie terminy

0
Podziel się:

Komisja Europejska przedstawia możliwe scenariusze. Ateny muszą szybko dogadać się z pożyczkodawcami, inaczej zbankrutują już w...

Koniec z Grecją? Przekroczyli już wszystkie terminy
(AP/FOTOLINK/East News)

Przekroczyliśmy już wszystkie terminy wyznaczone na porozumienie ws. realizacji drugiego programu pomocy dla Grecji - przyznał rzecznik Komisji Europejskiej. Zapewnił jednak, że UE nie pracuje nad scenariuszem wyjścia tego kraju ze strefy euro. * *Przywódcy Francji i Niemiec wezwali władze Grecji, by wywiązały się ze swoich zobowiązań i przyjęły pakiet oszczędnościowy._ _

_ - Już przekroczyliśmy wyznaczone terminy. Mieliśmy nadzieję na porozumienie w weekend, ale to się nie udało. Wciąż mamy nadzieję na niezbędne porozumienie, ale piłka jest po stronie władz Grecji _ - powiedział rzecznik komisarza ds. walutowych Amadeu Altafaj Tardio.

Przypomniał, że problemy Grecji wynikają przede wszystkim z faktu, że _ bardzo długo żyła ponad stan _ oraz, że _ gdyby nie była członkiem UE, to by upadła _.

_ - W UE mamy do czynienia z solidarnością bez precedensu z greckim społeczeństwem. Ale solidarność działa w obie strony _ - powiedział rzecznik, wyjaśniając, czemu strefa euro domagają się kolejnych reform strukturalnych w tym obniżenia płac także w sektorze prywatnym i zmniejszenia przywilejów emerytalnych w Grecji.

By uzasadnić żądania pożyczkodawców, Altafaj Tardio porównał płacę minimalną w Grecji z innymi krajami. W Grecji wynosi ok. 870 euro (formalnie 750 euro ale pobierane 14 raz w roku), w Hiszpanii 748 euro, a w Portugalii 565 euro.

Zapewnił jednak, że w UE _ nie pracujemy nad scenariuszem _ wyjścia Grecji ze strefy euro, co miała zasugerować grecka komisarz unijna Maria Damanaki. _ Pracujemy ciężko nad innym scenariuszem _ - podkreślił, czyli jak dodał: przywróceniem Grecji na drogę wzrostu gospodarczego i zapewnieniem wypłacalności.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/111/136815.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/wystarczy;jedna;wiadomosc;i;zloty;,125,0,1014397.html) *Wystarczy jedna wiadomość i złoty... * Prof. Witold Orłowski tłumaczy skąd bierze się umocnienie naszej waluty.

Przywódcy Francji i Niemiec wezwali władze Grecji, by wywiązały się ze swoich zobowiązań i przyjęły pakiet oszczędnościowy. Grecki rząd powinien dziś dać odpowiedź, czy przyjmuje propozycję pomocy Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Niemiecka kanclerz Angela Merkel i prezydent Francji Nicolas Sarkozy na wspólnej konferencji prasowej po zakończeniu posiedzenia francusko-niemieckiej rady ministrów podkreślili zbieżność poglądów między Paryżem a Berlinem dotyczących sposobów wyjścia z kryzysu, w jakim znalazła się wspólna waluta euro. Obydwoje dobitnie zaakcentowali, iż Ateny nie mają co liczyć na kolejną pomoc, jeżeli nie osiągną porozumienia w negocjacjach prowadzony z Międzynarodowym Funduszem Walutowym, Centralnym Bankiem Europejskim i Unią Europejską oraz w osobnych rozmowach z prywatnymi wierzycielami.

Nicolas Sarkozy wyraził przekonanie, że dojdzie do pomyślnego finału w tych negocjacji, bo jego zdaniem, jeszcze nigdy zawarcie porozumienia nie było tak bliskie. Niemniej Berlin i Paryż domagają się jeszcze większego wysiłku od Grecji przyznając przy tym, że zdają sobie sprawę z niezwykle trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się rząd w Atenach.

Sarkozy za wzór do naśladowania podał premiera Włoch Mario Montiego, który, jego zdaniem, dokonał niezwykłych rzeczy próbując wyprowadzić swój kraj z gospodarczej i finansowej zapaści.

Przywódcy trzech partii tworzących koalicję rządową w Grecji uzgodnili wczoraj, podczas pięciogodzinnych rozmów z premierem Lukasem Papademosem, posunięcia zmierzające do zmniejszenia wydatków w roku 2012 o 1,5 proc. PKB. Nie doszli do porozumienia ws. innych reform oszczędnościowych wymaganych przez strefę euro i MFW, by uruchomić drugi, obiecany jesienią program pomocy dla Grecji o wartości 130 mld euro (wypłacany w transzach do 2014 roku).

Dziś ogłoszono w Atenach, że kolejne spotkanie koalicyjnych partii zostało przesunięte na jutro. Grecja jest pod presją czasu: Ateny muszą szybko zawrzeć porozumienie z pożyczkodawcami, gdyż 20 marca zapada termin wykupu greckich obligacji wartych 14,5 mld euro.

Wśród kolejnych reform strukturalnych, których domagają się eksperci UE, MFW i EBC, co ma służyć poprawie konkurencyjności greckiej gospodarki, jest m.in. obniżenie płacy minimalnej w sektorze prywatnym nawet o 20 proc.

Analitycy podkreślają, że te niepopularne posunięcia w kraju gnębionym przez głęboką recesję, mogą doprowadzić do przedterminowych wyborów już w kwietniu. Związki zawodowe i stowarzyszenia pracodawców ostrzegły, że cięcia płac w sektorze prywatnym tylko pogłębią recesję. Na wtorek zapowiedziały kolejne strajki w kraju.

Reformy i kolejne oszczędności to niejedyny warunek uzyskania drugiego programu pomocy. Drugim warunkiem jest sfinalizowania porozumienia o dobrowolnej redukcji greckiego zadłużenia w prywatnych wierzycieli o 100 mld euro z około 350 mld euro, czyli kwoty, na jaką szacuje się cały grecki dług. Papademos i minister finansów Ewangelos Wenizelos spotkali się w weekend oddzielnie z przedstawicielami banków-wierzycieli (m. in. niemieckiego Deutsche Bank i francuskiego BNP Paribas), ale nie ogłoszono przełomu w rozmowach. Zdaniem Altafaja Tardio, porozumienie to jest nadal _ w zasięgu ręki _.

Coraz więcej analityków wątpi jednak, by możliwe było - nawet jeśli uda się sfinalizować porozumienie ws. drugiego pakietu - obniżenie długu do 120 proc. PKB w 2020 r., co było planem UE i MFW. Stąd pojawiły się apele, by także EBC (czyli de facto jego udziałowcy - kraje eurolandu) redukował część greckich wierzytelności.

Szef eurogrupy Jean-Claude Juncker ostrzegł w wywiadzie dla tygodnika _ Spiegel _, że nie można wykluczyć, że Grecja nie uniesie ciężaru zadłużenia i stanie się niewypłacalna.

_ - Jeśli stwierdzimy, że w Grecji wszystko poszło nie tak, to nie będzie kolejnego programu pomocowego (drugiego pakietu ratunkowego), a to oznacza, że w marcu Grecja musiałaby ogłosić bankructwo _ - ocenił Juncker. Już sama perspektywa takiego rozwoju sytuacji powinna zmobilizować Ateny do wdrażania reform - dodał.

O kryzysie w Grecji czytaj w Money.pl
Nowy podatek coraz bliżej. Uratuje Euroland? Głównym tematem obrad będą sprawy dotyczące sposoby zwalczania kryzysu gospodarczego, wychodzenia z recesji oraz ratowania wspólnej waluty euro.
Fiasko tych negocjacji przesądzi o losach Grecji? Premier Lukas Papademos zwołał nadzwyczajne spotkanie z przywódcami partii politycznych. Wszystko przez...
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)