Notowania

kryzys w grecji
07.03.2013 19:33

Korupcja w Grecji. Odnotowali lekki spadek

Po trzech latach kryzysu Grecy ostrzej reagują na wszechobecną korupcję, której rozmiar lekko się zmniejszył - wynika z opublikowanego dzisiaj raportu antykorupcyjnej organizacji Transparency International.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Po trzech latach kryzysu Grecy ostrzej reagują na wszechobecną korupcję, której rozmiar lekko się zmniejszył - wynika z opublikowanego dzisiaj raportu antykorupcyjnej organizacji Transparency International.

Badania wykazały, że zmalała liczba łapówek wręczanych urzędnikom administracji i przedsiębiorstw publicznych, a _ negatywna reakcja społeczeństwa na korupcję _ wzrosła - poinformował na konferencji prasowej w czwartek przewodniczący greckiego oddziału Transparency International Kostas Bakuris.

Podkreślił, że spada też zasięg łapówek wręczanych w szpitalach, urzędach podatkowych, sądownictwie i bankach. Po raz pierwszy od rozpoczęcia w 2007 roku badań nad korupcją w Grecji wartość łapówek spadła z 787 mln euro w 2009 roku, gdy kraj pogrążył się w kryzysie, do 420 mln euro w 2012 roku. O 6,3 procent zmalała też korupcja wśród urzędników i o 4,5 procent obniżyła się liczba przestępstw podatkowych wśród obywateli. Chodzi tu m.in. o niewystawianie faktur za usługi, co skutkuje niższymi wpływami do budżetu z podatku VAT.

W 2012 roku wręczano funkcjonariuszom publicznym (w szpitalach, administracji) średnio łapówkę w wysokości 1228 euro, o 12 procent mniej niż w roku poprzednim.

Władze greckie zatrzymują coraz więcej podejrzanych o korupcję i o oszustwa podatkowe, próbując w ten sposób zdobyć poparcie społeczne dla bolesnych przedsięwzięć oszczędnościowych, bez których pogrążona od kilku lat w kryzysie finansowym Grecja nie mogłaby korzystać z pomocy międzynarodowej. Sądy, które uzyskały większe uprawnienia w śledztwach dotyczących korupcji, zaczęły uważniej przyglądać się dochodom osób publicznych.

W poniedziałek na osiem lat więzienia skazano za korupcję byłego ministra obrony Grecji (w latach 1996-2001), 73-letniego Akisa Cochacopulosa. Sąd uznał, że Cochacopulos składał w latach 2006-2009 fałszywe deklaracje majątkowe, by ukryć niezadeklarowane dochody. Oprócz kary więzienia nałożył na niego grzywnę w wysokości 520 tys. euro oraz nakazał zajęcie jego domu w centrum Aten.

Czytaj więcej w Money.pl
Kilkaset tysięcy rolników na ulicach Aten - Rząd nic nam nie dał i nic nie zrobił, abyśmy byli konkurencyjni - skarżył się Pantelis Moschos, przewodniczący związku producentów warzyw.
Minister skazany na osiem lat więzienia Minister obrony Grecji w latach 1996-2001 Akis Cochacopulos został skazany na osiem lat więzienia w sprawie korupcyjnej. Wyrok nie jest prawomocny.
Grecki burmistrz skazany na dożywocie Według sądu trzej urzędnicy dzielili pomiędzy siebie pieniądze, które powinny być odprowadzane z pensji pracowników służb miejskich na ubezpieczenia społeczne.
Tagi: kryzys w grecji, grecja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, unia, fundusze unijne, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz