Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Krach w Europie. Chiny dalej będą inwestować

0
Podziel się

Pekin odkrywa karty w sprawie ratowania pogrążającej się w kryzysie strefy euro.

Krach w Europie. Chiny dalej będą inwestować
(PAP/EPA)
bDznSgaJ

Chiny będą dalej inwestować w dług strefy euro - zapewnił szef chińskiego banku centralnego Zhou Xiaochuan. Wyraził przy tym wiarę w samo euro i w zdolność członków strefy euro do rozwiązania ich problemu zadłużenia.

Na zdjęciu szef chińskiego banku centralnego Zhou Xiaochuan, przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

- _ Chiny będą grać większą rolę w rozwiązywaniu problemów Europy _ - powiedział prezes Ludowego Banku Chin - centralnego banku Chińskiej Republiki Ludowej - powtarzając, jak pisze Reuters, wcześniejszą wypowiedź w tej sprawie chińskiego premiera Wen Jiabao podczas wczorajszej inauguracji w Pekinu szczytu UE-Chiny._ _

bDznSgaL

_ - Mocno wierzymy, że państwa unijne mogą pracować wspólnie, by uporać się z wyzwaniami. Są w stanie rozwiązać kryzys zadłużenia _ - oświadczył Zhou przemawiając na pekińskim Uniwersytecie Międzynarodowego Biznesu i Ekonomii.

Zapewnienia odnośnie do większego zaangażowania w rozwiązywanie kryzysu euro padają z ust Zhou i chińskich przywódców w chwili, gdy w Pekinie na szczycie UE-Chiny przebywają przewodniczący Rady Europejskiej Herman Van Rompuy i szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso.

Pekin kilkakrotnie wyrażał chęć udziału w Europejskim Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) i mającym go zastąpić w lipcu Europejskim Mechanizmie Stabilizacyjnym (EMS). Celem tych mechanizmów ratunkowych jest rozwiązanie kryzysu zadłużeniowego strefy euro. Jednak przedstawiciele władz Chin, których rezerwy dewizowe szacowane są na 3,2 bln dolarów, nigdy nie podawali konkretnych danych w sprawie swojego wkładu.

Więcej o chińskiej polityce względem UE czytaj w Money.pl
Chiny chcą wesprzeć Europę. Będą inwestycje Prezydent Chin Hu Jintao oświadczył, że jego kraj jest przygotowany do zacieśnienia współpracy z Unią Europejską.
Chińczycy pomogą euro? Przyjeżdża VIP Rzeczniczka chińskiego MSZ Jiang Yu wyraziła zarazem przekonanie, że Unia potrafi przezwyciężyć obecne trudności.
Chiny krok po kroku wykupują Grecję Europejskie problemy są dla Państwa Środka okazją do zwiększenia wpływów gospodarczych w Europie.
bDznSgaR
bDznSgbm
wiadomości
wiadmomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)